Картографія #ІнтернетРесурси
Про ресурси, які є допоміжними в картографії, створенні мап, візуалізації географічних, статистичних даних і так далі.
- Google Maps, My Maps, Street View, Google Earth, showmystreet
- The Practical Application Of Google Satellite Maps - https://3planeta.com/
- OpenStreetMap — openstreetmap.org
- MapRoulette maproulette.org (побудований на основі OpenStreetMap)
- Mapillary — mapillary.com
- OpenAerialMap — map.openaerialmap.org
- uMap — umap.openstreetmap.fr
- Kepler — kepler.gl
З вересня 2019-го я опрацьовував дані про дороги Івано-Франківської області, зокрема дороги через село Молодків (О-090103, С-090917). А в жовтні 20190-го, я вже “загорівся” декількома ідеями туристичного спрямування, і мені для цього були потрібні створення Інтернет мап. І вже десь в січні-березні 2020-го року в мене сформувався багаж знань про Інтернет ресурси в картографічному напрямі. В листопаді 2020-го багаж знань розширився.
Тепер детальніше.
Google Maps, My Maps, Street View
Google Maps
Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.
www.google.com
Спочатку я використовував Google Maps активно закидаючи фотографії, привязуючи до об'єктів на мапі, з метою підняття рейтингу місцевості. “Доробився” до позиції Local Guide, але це так — нічого важливого.
Потім я наносив мітки (labels — вони приватні) об’єктів, які я потім планував відсилати в Гугл щоб вони прийняли, але то виявився дуже довгий а деколи неможливий процес. Крім того, мапа з мітками мені тепер деколи заважає. І тому не завжди зручно користуватись.
Деякі об’єкти, я створив як Business і тоді мені на вказану адресу прийшов паперовий лист, в якому був код, який я мав використати для підтвердження маркера на мапі — ну дуже довгий процес, але можливий, і це тільки щоб отримати графічну відмітку на мапі. що даним об'єктом займаюсь я. Це вигідно (і призначено) для реального бізнесу, але не для величезної кількості об'єктів на мапі.
Мені було важливо мати змогу додавати місця на мапі, чи змінювати позиції об’єктів, таких як будинки чи вулиці. І на моє здивування, наприклад в Кракові я можу це запросто зробити (запросто редагував адресу архіву, чи змінював вулицю біля будинку в якому живу), а от в Україні ніяк. Пишуть що Гугл просто не відкриває в певних країнах всі можливості карт.
Потім я згадав про My Maps (від Google) де я вже можу створювати свої мапи, ось наприклад таку, де я планував нанести певні об'єкти, і потім мати мапу з можливістю показувати/ховати. Але потім виявилось, що на мапі є обмеження по кількості шарів, і тому мені прийшлось групувати “не дуже подібні об'єкти” під один шар.
StreetView окремий погляд на формування даних на Гугл Мапах для 360 градусів перегляду вулиць — перегляд панорам.
В тому ж жовтні 2019-го, я проїхався селом Молодків (і сусідніми селами Гвізд, Бабче, Старуня), зняв 360° відео iPhone-ом 5S і iPhone-ом 11 Pro (для порівняння якості і тому що якраз на той час купив новий і хотів протестувати). Самі файли це набір декілька фото в одному файлі, свого роду відео, їх можна редагувати певними програмами. Але я обійшовся мінімально якістю з програми Google Street View (iOS) а також я мав LG телефон тому апка Google StreetView для Android.
Процес такий, що ТІЛЬКИ через телефон можна створити і прикріпити 360° фото (посередництвом програми) до Гугл акаунт і до мапи. Але потім ті файли важко віднайти одразу. Я робив так, що копіював лінк на фото з телефона до комп'ютера, і окремо зберігав фото. Але потім я якось таки знайшов окремий dashboard для суто StreetView фото, але ось тепер (Лис-2020) не можу віднайти той лінк.
Але є окремий сайт, де можна переглянути всі фото Street View.
Показує тільки в режимі перегляду — свого роду платформа перевірки, бо дійсно не завжди фото з програми на іФоні правильно обирала локацію, і фото опинялось взагалі не там, і тоді редагувати приходилось ТІЛЬКИ з телефона. Трохи не зручно, але хоча б і так.
Є ще інший сайт - Google Earth (web), де можна в режимі Street View переглянути дуже багато місцевостей.
Але такий режим дуже використовує графічну карту компютера (GPU). Тому приготуйтесь до “взльоту ракети” :)
Отож питання Street View для мене поки що призупинено, і ось поки що ті місця де я залишив фото від жовтня 2019-го року (голубенькі точки/кружки на мапі). Тепер в більшості тих точок, нарешті відремонтували дорогу і мені вже хочеться поїхати щоб оновити 360° фото. Дуже заздрісно, що в Надвірні, місті неподалік від села Молодків, так багато фото в режимі Street View.
The Practical Application Of Google Satellite Maps
Виглядає застарілий веб дизайн, але все ж таки — працює. Свого роду збірка інструментів для праці з фото з супутників. Я натрапив на інструмент обчислення відстані коли порівнював дані з Google Maps.
Ось як можна вимірювати відстань на Google Maps:
А ось як з допомогою інструменту Determine Distance:
А так виглядає інструмент для визначення координат — Determine Coordinates on the map:
А ось приклад обчислення площі інструментом Area Calculator Tool By Maps, в даному випадку — цвинтар в селі Молодків. Виходить : 18068 м. кв. = 0.02 км. кв = 1.81 га.
OpenStreetMap
Про цей сервіс я знаю давно, але активно долучився тільки в 2020-му році. Почалось з бажання уточнити деталі об'єктів на мапі для села Молодків, зокрема для уточнення доріг О-090103 та С-090917, потім долучився до Телеграм каналу OSM_UA, та OSM UA Roads почав редагувати об'єкти. Звичайно, що наткнувся на незнання специфіки редактора ОСМ, правил, Вікі сторінок та критики від людей, які мене зовсім не знають. Але нічого — пережив.
Так виглядає мапа в режимі перегляду:
Тобто незареєстрований, незалогований користувач мапи може бачити базові географічні об'єкти і навіть нотатки, з вказанням проблем чи завдань до роботи.
В режимі редагування мапи, вже є більше інструментів, та можливостей порівняння з фото різних супутників.
Кожна лінійка, кожен полігон, кожна точка можуть бути вибрані зі списку, і мають свої правила застосування, про що можна коротко прочитати клікнувши на букву “і”, або детальніше вже на сторінках на ОСМ Вікі.
Історію своїх змін та змін інших людей можна побачити у вигляді прямокутників, периферійно тих люлестей де відбувались фактичні зміни.
Там же можна побачити коментарі до змін.
Є також можливість закинути свої треки, чи то велосипедом чи машиною, і це буде добрим матеріалом, доказом, як проходять дороги чи стежки, що потім дуже допомагає створенні чітких ліній та полігонів.
MapRoulette
Сервіс побудований на використанні OpenStreetMap і наскільки я зрозумів з перших спроб використання, призначений для різноманітних картографічних проектів. Наприклад проект по нанесенню шкіл як і по Україні так і по всій планеті.
І вже місцевий волонтер, або будь-хто може долучитись до проекту і нанести чи уточнити дані щодо шкіл, які він знає.
Інші користувачі сервісу в певній мірі можуть змагатись за першість, але треба дуже багато займатись саме цим сервісом.
Не дуже правильно, але я використовую цей сервіс як метод перевірки моїх змін в OpenStreetMap. деколи я роблю помики. про які я не знаю, а MapRoulette збирає пізні деталі, і групує їх по категоріях.
Mapillary
Mapillary — cервіс для обміну гео-прив’язаних фотографій, розроблений компанією Mapillary AB, що розташована у Мальме, Швеція. Розробники мають за мету відобразити весь світ через фотографії, вважають, що для покриття всіх цікавих місць у світі потрібна незалежна краудсорсинг-платформа, і протиставляють себе сервісу Google Street View. В червні 2020-го, Facebook купив Mapillary. Mapillary дуже використовується разом з OpenStreetMap і є певні перестороги, що Facebook може закрити сервіс.
Згідно інформації з Телеграм каналу Mapillary Ukraine, від людей, які працюють з OpenStreetMap, даний ресурс дає можливість закинути свої відео матеріали, які потім покажуться на StreetView режимі мап. Але я ще не пробував.
Свого часу цікавився в 2019-му, і замітив, що дані в системі є тільки по націонаціолнальних дорогах, а обласні дороги не мають треків. Приклад — ділянка Надвірна — Солотвин.
Поки що не займаюсь саме цим ресурсом, але можливо в найближчому майбутньому, коли куплю машину і камеру для зйомок. На даний момент, знаж, що існую Телеграм чат. де люди спілкуються на тему Mapillary.
uMap
Ще не дуже використовую, але виглядає на те, що можна створювати різноманітні мапи на основі OpenStreetMap. Ось гарний приклад використання даного сервісу — Ancient Human DNA.
OpenAerialMap
Ще не дуже використовую, але OpenAerialMap виглядає як набір інструментів для пошуку, спільного використання та використання відкрито ліцензованих супутникових та безпілотних літальних апаратів (БПЛА, дронів).
Ось деталі одного із дронів в Львові.
Як бачимо, також є посилання на OpenStreetMap, де можна дізнатись більш детальніше.
Kepler
Ще один інструмент, який я ще не використовую, але виглядає як інструмент геопросторового аналізу з відкритим кодом для великомасштабних наборів даних. Згідно опису на сторінці GitHub, інформаційно-агностичний, високопродуктивний веб-додаток для візуального дослідження великомасштабних наборів даних геолокації. Побудований на основі Mapbox GL та deck.gl (WebGL фреймворк для візуального аналізу даних великих розмірів), kepler.gl може відображати мільйони точок, що представляють тисячі поїздок, та виконувати просторові агрегації на льоту.
Бачу можна завантажити різноформатні файли як за основу.
А також можна завантажити мапу за посиланням чи навіть з Дропбокса.
Цей сервіс вже з картографії переходить в сферу динамічності тобто в напрям комп'ютерного 3D зображення об'єктів в польоті, як і для комп'ютерних ігор так і для серйозних потреб повітряного простору Землі.
Note: Стаття буде оновлюватися, якщо я знайду якісь інші картографічні ресурси.
PS. Це стаття №3 із циклу #ІнтернетРесурси. Інші статті мої статті з цього циклу тут.