Як убезпечити свій Фейсбук профіль
Або іншими словами — ця стаття про список порад, як вберегтися від втрати доступу до Фейсбука через хакерський злом чи технічні помилки в налаштуваннях чи системі.
Я вже багато постів в Фейсбуці писав про подібні речі, по мірі поступлення запитів від людей їм допомогти відновити доступ до профіля. Звісно мене ніхто не читає, ну що ж… таке життя. Також я описував деякі моменти в статті Cyber Security notes тут на Медуімі.
Ось один із останніх, після якого я вирішив опублікувати Список порад, яких бажано прислухатись кожному користувачу Фейсбука, щоб убезпечити свій Фейсбук профіль від потенційного злому хакерами.
В Налаштуваннях \ в розділі “Безпека й авторизація” є маленька функціональність, яка вам підкаже наскільки ви вже маєте безпечні налаштуванні.
…
Свого часу я створив декілька відео щодо порад в напрямі Фейсбука. І вони в мене є в плейлісті:
Одним із останніх відео є 4-годинне відео з моїми порадами про те як убезпечити Фейсбук профіль, щоб уникнути в майбутньому злому хакерами.
А в цій статті, наведу основні поради, які я раджу зробити кожному користувачу Фейсбука.
пароль
Звісно, що раджу ПАМ’ЯТАТИ ваш пароль, бо вводити неправильно ви маєте ТІЛЬКИ три спроби, а після того ваш профіль ЗАБЛОКУЄТЬСЯ, і якщо ви в такий стан ввійдете, то з нього майже не реально вийти! Майте систему паролів, від біди ЗАПИШІТЬ на карточці (але якщо серйозно, то ОДНОЗНАЧНО НЕ РАДЖУ так робити) і приліпіть собі на лоба чи на лоба людей біля вас…
емейл
Мені часто пишуть люди, що втратили доступ до ФБ, але в них був тільки телефон. ТОМУ Додайте емейл до вашого Фейсбук профіля, підтвердіть його. Памятайте, що в Фейсбуці є рекламний емейл, якщо у вас була Фейсбук сторінка (для бізнесу, продаж, реклами, etc). Тоді просто майте ДВА РІЗНІ окремі емейли, що в майбутньому вам допоможе розуміти, який саме Фейсбук акаунт вам хакнули.
сповіщення про підозрілі входи
От я вже не пам’ятаю, чи то налаштування включено по замовчуванню, чи ні. Але якщо ні то НЕОДМІННО ВКЛЮЧІТЬ його собі. І вам буде приходити повідомлення від Фейсбука в Месенджері, коли будуть відбуватись підозрілі входи до вашого профіля з інших локацій, чи навіть з помилковим паролем. Тобто це допоможе вам відчути момент початку злому.
технічні емейл-переписки (повідомлення)
Як профілактика, не зашкодить вам час від часу дивитись в список технічних емейлів, які висилає сам Фейсбук. І то власне там ви може побачити, якщо щось було зроблено НЕ ВАМИ, а то вам допоможе в напрямку підозри взлому. — https://www.facebook.com/settings?tab=security§ion=recent_emails
Свого часу, завдяки аналітиці змін, мені вдалось відновити доступ одній особі — бо тут в історії було помітно з ЯКОГО на ЯКИЙ емейл було змінено дані.
телефон
Якщо ж ви вирішили змінити номер, то НЕОДМІННО змініть його тоді, коли ОБИДВІ СІМ-ки вам ще доступні. Бо для видалення номеру також буде висилатись СМС-ка підтвердження видалення. Тобто на якийсь момент у вас будуть два телефони. І коли новий ви ОЗНАЧИТЕ як головний, тоді другий номер можна видаляти.
Памятайте, якщо СІМ-ка вашого номеру заблокується мобільним оператором (бо ви не оплачували рахунки, чи з інших причин), то
- ви НЕ зможете скористатись ним
- СМС-ки відновлення пароля НЕ будуть приходити.
- Шукаючи ваш профіль по номеру телефону, він буде видимий але НЕ дійсний
А тому треба бекап — емейл для комунікації.
двофакторна перевірка і коди
Налаштуйте двофакторну перевірку (ЯК МІНІМУМ через СМС на телефон, ЯК МАКСИМУМ — Google Authenticator вам в допомогу). А також згенеруйте собі 10 ОДНОРАЗОВИХ кодів відновлення, щоб при потребі ви могли залогуватись, якщо б забули пароль.
Потенційно, коли хакери таки зламають ваш профіль, і там буде ще приписаний ваш номер мобільний, то в налаштуваннях двофакторної провірки можна використати інший номер.
І тоді ви на половину будете мати доступ, якщо пам'ятаєте пароль), а якщо ні то СМС-ки з кодами вам просто не прийдуть.
ЦЕ ДУЖЕ ВАЖЛИВО !!!
Тому ЗАВЖДИ майте встановлений МОБІЛЬНИЙ номер і еМЕЙЛ в налаштуваннях вашого профілю.
locked / закритий профіль
Також НЕ раджу “закривати” ваш профіль, тільки тому, що ви хочете “сховатись”. Такі профілі потенційно можуть автоматично до-блоковуватись пізніше, і Фейсбук буде сприймати вас як хакнутий акаунт.
trusted contacts \ довірені особи (ВЖЕ НЕ ДІЄ)
Колись можна було додати до списку довірених друзів — ТРИ особи, що в майбутньому, при потенційному взломі вашого профіля вам допоможе відновити його. Більше інфо читайте тут і тут. Але згідно документації, ту функціональність вже ВИДАЛИЛИ:
hacked
Якщо ж так станеться що ви будете підозрювати що ваш профіль хакнули. тоді читайте інфо тут. А там є СПЕЦИФІЧНИЙ лінк — посилання на ВКЛЮЧЕННЯ реживу щодо ВАШОГО профіля що він хакнутий — https://www.facebook.com/hacked
АЛЕ НЕ КЛІКАЙТЕ ТАМ НІЧОГО, якщо ви НЕ підозрюєте, що ПРОФІЛЬ ХАКНУТИЙ !!! щоб не ввести його в помилковий стан. Так чи інакше — що далі буде я не знаю, але очікую, що адміністрація Фейсбука отримує такі повідомлення і далі займається відновленням доступу до профілю.
ім’я, імена та прізвища
Раджу використовувати ВАШІ ДІЙСНІ ІМЕНА ТА ПРІЗВИЩА. Ім'я має бути дійсним іменем, а не назвою вашої фірми чи собаки…
- У профілі потрібно вказувати ім’я, за яким знайомі звертаються до вас у повсякденному житті. Це ім’я також має міститися в посвідченні особи чи документі з списку.
- Прізвисько або коротке ім’я можна використовувати замість імені, якщо воно є формою вашого справжнього імені (наприклад, Сашко замість Олександр).
- В обліковому записі також можна вказати інше ім’я (наприклад, дівоче прізвище, прізвисько, прізвище, за яким людину знають у професійній сфері).
- Профілі призначені лише для особистого використання. Ви можете створити сторінку для компанії, організації чи бренду.
- Видавати себе за інших заборонено.
Більше про стандартни імен читайте тут.
Інші імена, нікнейми/прізвиська встановлюються вже на рівні Профіля (а не налаштувань) — https://www.facebook.com/andrii.lundiak/about?section=bio
- Для жінок у шлюбі можна мати два прізвища — дівоче по татові і в шлюбі по чоловіку, нп. Лундяк (Ковалюк).
- Головне не сплутати із складеними прізвищами. Бо для деяких держав навіть для чоловіків до шлюбу можуть бути вже складені прізвища від їх батьків, нп. — Tadeusz Bór-Komorowski (потенційно його тато взяв прізвище жінки разом до свого). І у випадку жінки, її дівоче прізвище буде Bór-Komorowska, але після шлюбу вона може повністю взяти прізвище чоловіка, або скласти разом з прізвищем чоловік, нп. Bór-Lundiak, або Komorowska-Lundiak.
- Також, якщо ви юридично змінили своє ім'я, то можна вказати попереднє, щоб при потребі звірки інші системи мали обидві інформації.
І для всіх чих юридично обґрунтованих термінів, є окремі поля в інформації про профіль.
Все це буде особливо важливо при підтвердженні вашої особи паспортом чи водійськими правами — ви там будете іншою особою. Наприклад Фейсбук профіль Власта Власенко НЕ можна буде ПІДТВЕРДИТИ особою Богдана Ковалюк. Чи якщо ви змінили прізвище зу Lundiak na Loondiak ЦЕ ВЖЕ ДВІ РІЗНІ ОСОБИ! Пам'ятайте про це коли створюєте чи оновлюєте дані вашого профіля.
підтвердження особи
Особливу роль точність даних буде відігравати для публічних осіб, або профілів, які займаються продажами чи рекламою.
Допомогти
Якщо ж ВАШІ знайомі вас повідомили, чи ви підозрюєте самі, що їх профілі були хакнуті, ви можете клікнути на три крапки і там буде меню “Допомогти” а вже там треба вибрати опцію “Злам облікового запису”. І тоді такий запити підуть до технічної служби Фейсбука. АЛЕ НЕ ПЛУТАТИ — ЦЕ НЕ Є ФІНАНСОВА ДОПОМОГА !!!
Якщо у вас виникло більше питань, а я на них не дав відповіді, або на момент прочитання статті, деякі функціональності вже недоступні в Фейсбуці — читайте більше тут — https://www.facebook.com/help/
Публічні мітки (теги)
Ніби не є дуже критичною функціональністю, але я вже дуже багато бачив, як люди від цього “страждають”. Тому що масові тегування людей прирівнюються до спаму. Не всі люди знають суть спаму і як наслідок деколи віруси користуються з цього, і тоді на профілях людей постів з масовими тегами не видно, але в людей, “яких затегували” на їх профілях то просто спам страшенний.
На жаль, але люди навіть не знають, що тегування можна відключити в Фейсбуці, і тоді публічні теги будуть до вас приходити на перевірку. Тому раджу таки ВІДКЛЮЧИТИ і самому вирішувати додаватись до тегованих постів чи ні. Налаштування тут- https://www.facebook.com/settings?tab=timeline