SWIFT vs. SEPA
payment (card) networks:
- SWIFT vs. SEPA
- Visa vs. MasterCard
Я вже декілька раз досліджував деталі і різниці та специфіку, але все не було фактичної потреби. В ці дні, під час війни робляться багато грошових переказів з-за кордону до України, або з PayPal до банків, картки яких привязані до PayPal, як американської системи. І ще беручи до уваги різницю в роботі VISA та MasterCard все це накладає дуже багато питань.
+ IBAN (International Bank Account Number)
+ BBAN (Basic Bank Account Number)
SWIFT
Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій, СВІФТ (англ. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications, SWIFT, або S.W.I.F.T.) — міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів. Її послугами користуються близько 11 тис. банків і фінансових установ у понад 200 країнах.
Заснована в 1973 році, щоб припинити залежність від телеграфної системи, яка використовувалася для надсилання письмових повідомлень; співзасновниками виступили 239 банків з 19 країн за ініціативи Карла Реутерскіольда, засновника Бельгійського товариства міжбанківських фінансових телекомунікацій[5]. Головний офіс розташований у Бельгії у комуні Ла-Юльп, недалеко від Брюсселя.
SEPA
SEPA (англ. Single Euro Payments Area; укр. єдина європейська мережа розрахунків) — єдина зона, в якій повністю ліквідовано відмінності між внутрішніми та міжнародними платежами в євро. Перші пов’язані з SEPA зміни набули чинності 28 січня 2008.
Мета проєкту — поліпшити ефективність міждержавних євро платежів і об’єднати національні ринки різних країн у єдиний домашній ринок. Єдина зона платежів в євро дозволить користувачам здійснювати безвалютні транзакції в євро будь-якому іншому користувачеві, що перебуває в будь-якому місці цієї зони, використовуючи єдиний банківський рахунок і єдиний набір платіжних інструментів.
IBAN
“IBAN (англ. International Bank Account Number) — міжнародний номер банківського рахунку відповідно до стандарту № 13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS”.
“Заснування коду IBAN спочатку було призначено для стандартизації міжбанківських розрахунків на території Європейського союзу, але зараз він застосовується і в інших країнах світу. Його використання дозволяє прискорити і здешевити міжбанківські платежі (переказ грошей з однієї країни Євросоюзу в іншу з використанням коду IBAN зазвичай коштує стільки ж, скільки і переказ усередині країни: наприклад, у німецькому Postbank банківський переказ із зазначенням IBAN і BIC є безкоштовним).”
“5–34 символ — внутрішньодержавний номер рахунку (англ. Basic Bank Account Number — BBAN), що містить як власне номер рахунку, так і ознаку банку, який його обслуговує. Детальний зміст цієї частини визначається кожною країною, яка розробляє свій національний формат коду.”
“Із 2007 офіційним реєстратором стандарту IBAN стала компанія SWIFT”
VISA vs. MasterCard
- Visa виконує основну частину операцій у доларах США;
- MasterCard — в євро та доларах.
Це в більшості не видимий процес для кінцевого користувача, але у випадку з PayPal я це побачив на цікавому прикладі.
мій випадковий досвід з SWIFT
Я побачив, що в мобільному додатку ПриватБанку є меню SWIFT перекази, і там на моє здивування, можна було закинути із зовні, з польського рахунку на рахунок в гривні. Я подумав, ну бо ж чим буде відрізнятись такий SWIFT переказ від звичайного переказу коштів (які я часто роблю через Wise, TransferGo, PaySend, Revolut, Spoko чи просто купівля валюти посередництвом Apple Pay з польського банку на Монобанк). І тут якраз я забув, що SWIFT це просто “дорожчий”, а деколи “дуже дорогий” тип переказу.
Отже, я зробив currency transfer (думаючи що це простий IBAN переказ) з польського банку ING 100 PLN на рахунок UAH в ПриватБанку вказуючи IBAN UA**** отримувача, і я очікував, що це буде після всяких там комісії ну хоча би еквівалент 95 PLN (850 грн) ну максимум 90 PLN (810 грн).
Але, фактично на ПриватБанк UAH картку “Для виплат” прийшло 50 PLN, що є 50% від суми SWIFT PLN=>UAH переказу. ТАКОГО Я НЕ ОЧІКУВАВ.
Написав в саппорт по контакту, який вказує ПриватБанк, але не зразу усвідомив, що це служба підтримки суто самого SWIFT-a, а не ПриватБанку.
На сайті ПриватБанку прочитав, що комісію може платити НАВІТЬ банк-відправник, а в моєму випадку це два банки (мій особистий і той банк-кореспондент який виконував SWIFT переказ).
На разі я не знаю деталей, але це мій перший і надіюсь останній SWIFT переказ із такими “втрати”.
Почитати більше
- SWIFT vs SEPA payments — the main differences (2021)
- SWIFT czy SEPA — porównanie przelewów walutowych (2021)
- Payment Network Comparison: SEPA vs SWIFT (2021)
- Payments 101: An Intro to Card Networks and Card Transactions (2021)
- Що вибрати Visa або MasterCard [2022, portmone.com.ua]
- Що таке подвійна конвертація, і коли вона виникає? [2012? 2022? bankchart.com.ua]
- Visa VS MasterCard: a Tale of 2 Cards [2022, internationalwealth.info]
- https://offshore-wealth.livejournal.com/577484.html
- https://bilderlings.com/blog/swift-sepa-what-is-the-difference/
- https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-platby-swift-iban-sepa-172635
- https://www.mbank.cz/blog/post,628,jak-funguji-platby-do-zahranici.html
- https://gocardless.com/guides/posts/international-payments-swift-or-sepa/
- Here are the credit card networks and payment networks you need to know (2022)
- A list of the biggest credit card merchants and payment processing companies in 2022
- Україна планує невдовзі приєднатися до роумінгового простору ЄС та до єдиної зони платежів у європейській валюті SEPA. Перше дасть можливість здійснювати дзвінки між ЄС та Україною без додаткових витрат, а також дозволить українцям користуватися мобільним інтернетом за домашніми тарифами. Друге — може відбутися вже влітку і дасть змогу робити перекази у євро без жодних комісій. Джерело.