Правила інформаційного життя під час війни

Andrii Lundiak
6 min readMar 21, 2022

--

Я вже казав це кільком людям приватно. Написав пост в Facebook публічно, але все одно бачу, що люди не змінюються. Люди продовжують робити ті самі помилки, що робили до війни — #ЛюдиНеВчаться.

Так, шкода, що помирають люди, що помирають їхні діти, але погодьтеся, дивним є поведінка українця, який в якійсь мірі постраждав від російської агресії, й надалі дивитись російські телеканали чи читати російські статті, чи й досі фоловити російських зірок шоубізнесу чи акторів, діячів, ін. А ще гірше, якщо ніяк не постраждала людина, і в очікуванні перемоги України й досі продовжує підтримувати російські медіа в Інтернеті.

Я не знаю як все це пояснити, але відчуваю, що психологи здатні на краще наукове пояснення. Щось подібне не тільки я пишу, думаю. З мого кола друзів чи підписників, яких я читаю, знайдеться кілька людей, які подібно думають.

Цитата з статті Ганна Маляр від 16 березня 2022:

“Не читайте їхні пости, статті і не обговорюйте їх, не треба їх ні в чому переконувати або дякувати за підтримку — вони всі інформаційна зброя своєї країни (незалежно від того, знають вони про це чи ні).”

Для себе ж я створив список правил, яких я вважаю треба дотримуватись принаймні на період війни. Раджу всім принаймні прочитати, спробувати, і може десь в 2030-му році можна буде собі щось дозволити, але точно НЕ зараз в ці буремні дні.

  • НЕ ДИВІТЬСЯ російські ТВ канали, не піднімайте рейтинги їх зазомбованих медіа ресурсів, не передавайте байти інформації через супутники AMOS, SIRIUS, HOTBIRD. Треба чинити опір на всіх фронтах.
  • НЕ ГОВОРІТЬ вголос нічого російського. Якщо вам не треба Інтернету на телефоні чи комп’ютері НЕ використовуйте — ВІДКЛЮЧАЙТЕсь від Інтернету принаймні на якийсь час. А якщо ви advanced user, відключіть обробку вхідного звуку та доступ до мікрофону на iOS / Android / MacOS / Windows. НЕ шукайте будь-що російське на основі голосового пошуку, ні в Інстаграмі ні в ТікТоку, бо обидві платформи підлаштовуються до ваших найчастіших пошуків, і потім вам “підсувають” той контент, а ви потім дивуєтесь чому… Це питання я вже досліджую давно. І планую опублікувати окрему статтю. А поки що деякі результати дослідження — в пості на Фейсбуці.
  • НЕ ПЕРЕДАВАЙТЕ свої записані звукові повідомлення , особливо ті, які оброблені методами Інтернет Розпізнавання Мови. Ви НЕ знаєте на яких російських серверах то може опинитись за лічені секунди. Якщо вже і передали, то НЕОДМІННО ВИДАЛІТЬ, коли його прочитали/почули. Я знаю, що особливо сучасне молоде покоління лінується писати текстом і замість записує все звуком. Розумію… Всі спішимо… Але, отримувати звукові повідомлення не тільки нервує деяких людей, але в ці дні це просто збільшує ризики перехоплення інформації диверсантами !!! Приклад. Уявіть собі, що ви по Вайберу говорили комусь про війну, вказували певні військові таємниці, і якщо ви були підключені до НЕВІДОМОГО вам WiFi, без VPN програми, то збільшується ризик, що канали зв’язку можуть прослуховувати та перехопити важливу інформацію. В принципі, подібно працює в Телеграмі, Інстаграмі, Месенджері, і тому я особисто ще не знаю деталей про кінцеві сервери. Але знаю точно — якщо ви хочете зменшити подібні ризики.
  • НЕ ПОВТОРЮЙТЕ в текстовому форматі (тобто не пишіть і бажано не поширюйте якщо інші вживають) слова, які в майбутньому можуть бути використані як хештег ворога. Наприклад НЕПОТРІБНО повторювати слово дена*ифі*ація, адже чим більше ви його пишете тим більше в Інтернет архівах створюються записи в базі даних. І в майбутньому, коли хтось буде шукати по тому слову він найде дуже багато результатів, ПОТЕНЦІЙНО “на руку” ворогу! Замість пропущених букв використовуйте знаки як * чи $ чм @ та будь-які, головне щоб бази даних НЕ ЗБІЛЬШУВАЛИ кількість записів. Думайте в майбутньому часі!!!
  • Я вважаю, що НЕ варто цитувати російські джерела, НАВІТЬ в українському саркастичному тоні. НЕ варто ділитись статтями з візуалізацією будь-чого російського, НАВІТЬ якщо там щось саркастично написано Українською, а на фоні путлер і лукашенко чи путлер і жириновський. Росіяни — це НЕ та нація, яка розуміє сарказм. Росіяни, як тупий Штучний Інтелект, будуть бачити тільки дві речі -> українець = нац*зм. І то вони будуть “шмаркати” роками. Тому НЕ треба давати їм можливість задоволення, що їх почули, прочитали, навіть якщо з ненавистю. Не треба брати їхнє гі*но собі до вуст… Уявіть собі що особа Х з України, скачала відео з серверів росії, відредагувала трохи, додала сарказму, фоток, etc. І потім закинула на українські сервери. І що ми маємо? Первинно російськомовний відеоматеріал на українських серверах. А інформація про першоджерело потенційно може зберегтись в середині файлу. Детальніше про цей момент я писав в пості на Facebook.
  • НЕ ЦИТУЙТЕ російські приказки чи відомі фрази. Ні про “красавіцу” ні про “мать радную”… Це по-перше не українські вислови, а по-друге вони не приносять жодного раціонального зиску в боротьбі з російськомовним ворогом.
  • Цей пункт сформований в мене ще до війни, але під час війни став більш актуальним для мого світогляду. Я зауважив, що саме росіянам чи російськомовним людям притаманно скорочувати слова, типу “мазік” (майонез), “кастрік”, “Марік” (як і щодо Маріуполя так і щодо Маряна), та ще багато слів, які я не пригадую зараз… Я вважаю, що українцям НЕ притаманно скорочувати слова, і тому радив би не йти на поводу інших. Ну принаймні, чому “кастрік” а не “вогнище”? Але цей пункт може бути дуже упереджений з моєї сторони, адже я ідеаліст, і будь-які скорочення чи спотворення мови мене особисто не влаштовують, і я ніколи особисто не мав бажання так говорити. Я вже довгий час хочу сформувати повний список слів на блозі PolyJazyk, але постійно забуваю… І специфікою цього лінгвістичного пункту є те, що навіть в англійській та польській мові я теж спостерігаю скорочення. І це мені не подобається, тому і пишу, що пункт упереджений.
  • НЕ ЧИТАЙТЕ БУДЬ-ЯКУ інформацію із сайтів домену .RU, .РФ, .SU (та інших сателітарних рос. сайтів), таким чином НЕ ЗБІЛЬШУЙТЕ трафік рос. Інтернет провайдерів та рос. хостинг компаній, на серверах яких розміщуються рос. сайти.
  • Якщо ви дивитесь російськомовний фільм, мультфільм чи слухаєте музику, НЕОДМІННО дізнайтесь ОСНОВНУ країну виробник, юридичну адресу рекордингової компанії, etc. ну тобто там куди будуть йти гроші за рейтинги.
  • Навіть якщо ви побачили лінк на Українській Правді чи на Цензор Нет (бо наприклад першими про результати переговорів в Білорусії повідомляють RIA RU, на яких як джерело можуть посилатись інші платформи) то все одно НЕ КЛІКАЙТЕ і не давайте браузеру ані на секунди запустити сайт ВОРОГА та приймати/передавати байти інформації.
  • НЕ ДИВІТЬСЯ відео, яке вам кинули в Телеграмі (де “ржака”, чи “подивись, які росіяни дол*ой*би”). Якщо ви ще не в курсі, що більшість росіян zомбі, то ви це мали давно знати. І взагалі в ці дні відключіть автоматичну загрузку медіа. Я детально писав в статті на Медіум.
  • ВІДФОЛОВЛЮЙТЕ (видаляйте підписки) всіх рос. людей, блогерів, та інших осіб в Інстаграм-і. Блокуйте рос. акаунти і російські хештеги. Навіть “благенький” росіянин, все одно рашист і послідовник Х@ЙЛА… Або рано чи пізно таким стане. Росіяни мали змогу включити мозок, але не скористались. А тепер пожинають результати свого бездіяння. Навіть якщо родич, все одно принаймні призупиніть зв’язок і не давайте ані байту інформації перейти на сервери ворога.
  • Те саме відносно YouTube-а чи TikTok-а де показують як zобмі росіяни щось там “плачуть”… Нам має бути ПО@УЙ про що вони там плачуть…
  • Якщо ви звикли до карт Яндекса, то відвикайте… принаймні на час війни. НЕ піднімайте рейтинг сервісу ворога!
  • Якщо у вас електронна пошта на сервісі MAIL RU, то не користуйтесь на час війни — НЕ ПІДНІМАЙТЕ рейтинг платформи MAIL RU. Або видаліть його (щоб нічого українського НЕ було на російських серверах) та створіть нову собі електронну адресу на GMAIL COM чи принаймні на UKR NET.
  • Якщо і пишете щось про рос. сайти НЕ ПИШІТЬ посилання їх так щоб сформувалось посилання — робіть як я — пишіть ОКРЕМО основу сайту, потім пропуск, а потім RU.
  • НЕ ПУБЛІКУЙТЕ посилання на фейкові канали в мережах Телеграм/Інстаграм/Facebook. НЕ ЗБІЛЬШУЙТЕ Інтернет трафік ВОРОГА.
  • По можливості НЕ СТВОРЮЙТЕ скріншоти будь-чого російського на своїх комп’ютерах чи телефонах.
  • ПО МОЖЛИВОСТІ, якщо знаєте, вмієте блокувати чи скаржитись на рос. аканути, канали, сторінки, де бачите, давіть як колорадського жука… без пощади! Інструкція гуляє по Інтернету. Якщо не знаєте як блокувати чи інші технічні питання щодо інформації в Інтернеті, напишіть мені я кину вам посилання з інструкціями. Мій пост на Facebook. Якщо ви НЕвпевнені чи ресурс російський спитайте мене приватно.

Доєднуйтесь до лав Інтернет Війська України та читайте новини від Кіберполіції в Телеграмі. Блокуйте по порядку, по графіку, точково. Пишіть боту про знайдені вами фейкові чи пропагандистські ресурси. Але пам'ятайте, що блокувати треба з інтервалом принаймні 30 секунд, щоб Телеграм не подумав що ви також бот, і вас не заблокували.

ТАКОЖ звісно ознайомтесь з фейковими аккаунтами щоб НЕ попасти НЕ туди. Я детально писав тут.

Слава Україні!
Смерть Ворогам!

#ІнфоЧистота
#ІнфоБезпека
#ІнфоВійна

--

--

Andrii Lundiak
Andrii Lundiak

Written by Andrii Lundiak

WebDev (JavaScript/TypeScript, CSS/HTML, React, Angular, NodeJS). Hobbies: Blogging, Genealogy/Genetics, Languages, #EDM.

No responses yet