Публічна інформація #ІнтернетРесурси
Я ніколи не мав потреби цікавитись сферою підприємництва чи державного управління чи будь-якої сфери з україномовного сектору (так як працюючи програмістом, всі робочі відносини переважно з іноземцями). Але протягом вересня-листопада 2019-го в мене назбиралось інформації, тому я вирішив зібрати все в межах однієї публікації, як інформативне джерело. Нижче наведений список ресурсів про декларації, щодо фізичних та юридичних осіб, про контроль діяльності фірм, про державні тендери, закупівлі, аукціонів, про відкриті дані, про публічні АПІ та існуючі боти. Можливо комусь також пригодиться.
DISCLAIMER.
Якщо хтось дуже боїться публічності, чи боїться за дані про себе чи про родину, слід зауважити, що всі дані опрацьовуються та розміщуються згідно законодавства України. Ось пару слайдів коротко як працює “публічність” інформації в Інтернеті. Інформація, яку я подав тут є ПУБЛІЧНОЮ, і я не маю особистого зиску, і не беру участь в розробці жодного із перелічених ресурсів.
Наведені нижче ресурси об’єднує факт публічної інформації, але можна погрупувати, для чіткості.
Загальне
- Доступ до Правди — dostup.pravda.com.ua
- “Інтегрована система електронної ідентифікації” — ID.gov.ua
- iGov — портал державних послуг — igov.gov.ua
Підприємництво, документообіг, декларації, фіз. та юр. особи.
- Декларації — declarations.com.ua
- YouControl — youcontrol.com.ua
- 007–007.org.ua
- Open Budget — openbudget.gov.ua
- OpenDataBot — opendatabot.ua
Держ. закупівлі, тендери.
- Prozorro — prozorro.gov.ua
- DoZorro — dozorro.org
- Державні Закупівлі — dzo.com.ua
- Zакупівлі 2.0 — z.texty.org.ua
- Zakupki.Prom.ua — zakupki.prom.ua
- “Українська Універсальна Біржа” — tender.uub.com.ua
- Izi.Trade — Державні Закуіпівлі — izi.trade
- OpenProcurement — openprocurement.org
- Аукціони — auction.openprocurement.org
Автомобілі, правила, номерні знаки.
- Автопоиск — autopoisk.net
- База ГАИ — baza-gai.com.ua
- Универсальная Независимая Диагностика Автомобиля — http://www.unda.com.ua/proverka-gosnomer-UA/
Адміністративні, громада, ОТГ
- Gromada.org
- Петиції
- Gromada — gromada.info
- https://atu.decentralization.gov.ua/
Отож, по списку…
Доступ до Правди
Facebook — Доступ до Правди
Доступні суб’єкти для звернення робити по групах, а також мобжна шукати.
Якщо ж якоїсь організації немає, варто створити запит (як я власне зробив на днях відносно Прикарпаттяобленерго).
Мої публічні запити — кожен може переглянути і скористатись.
Слід зауважити, що якщо запит не буде “по адресу”, і організація буде знати кому переадресувати, то приблизно буде виглядати відповідь так:
Тобто я писав до Автодору, але виявилоась не дуже точно. і тому Автодор переадресував запит до ІФ ОДА. Статус запиту тоді ще НЕ завершений. і треба чекати відповіді від кінцевого відповідача.
“Інтегрована система електронної ідентифікації”
Свого часу а натрапив на https://id.gov.ua/, і потім спитався магічного Фейсбука тут, але щось не багато людей відповіли на мої питання. Питання й досі актуальні: “Система об’єднує всіх надавачів послуг електронної ідентифікації: електронний підпис, #BankID, #MobileID.” Хтось підключив мобільний номер? Електронні ключі генерували? Ключі на Флешці? В кого який досвід використання? Детальніше буду досліджувати згодом.
iGov
Декларації
Це проект Канцелярської сотні — «Декларації». Це — наймасштабніша в Україні спроба електронізувати декларації чиновників, та зробити їх легкодоступними для аналізу. Проект авторства (виконаний) — BIHUS.info (Denys Bihus). Круто що є такий проект. Я вже десь бачив логотип на днях, але ось тільки сьогодні натрапив на результати пошуку через Гугл, і мене “затягнуло”. Так багато цікавих даних. Заходьте на сайт, вписуйте прізвище вашого найближчого Депутата, чи Голови сільського, чи міського, чи районного/обласного чиновника, чи Депутата ВРУ, чи навіть Президента. І можна побачити:
- активність людини відносно виторгів на тендерах компаній.
- задеклароване майно, цінні папери,
- інформацію про дружин/чоловіків,
- інформацію про батьків, дітей, подарунки, автомобілі,
- з ким людина розділяє спільну власність.
Дані подані за період років 2015–2018.
Бачу що є відкритий АПІ, спробую на наступних вихідних якусь програму створити для більш місцевого використання.
Мій пост в Фейсбуці, коли дізнався про сервіс.
Щось ще відносно Декларацій є тут — https://portal.nazk.gov.ua. Здається то тільки для вже довірених юридичних осіб, якшось повязаниі з НАЗК (https://nazk.gov.ua/uk/).
YouControl
Facebook — youcontrol.com.ua — Ю-Контрол
Шукаючи в Інтернеті інформацію про юридичну особу, я натрапив на ще один сервіс — YouControl. Сервіс подібний чимось до OpenData, бо також є сайт, але для користування вже потрібна реєстрація. Не складна, тільки емейл треба. Пропонується обмежений доступ з можливістю купити ліцензію:
Вигідно, що YouControl, має також плагін до Хрома. Після додавання до браузера, можна швидко почати пошук:
youcontrol.com.ua по суті, по функціональності виглядає мені дуже подібним до інших ресурсів: ring.org.ua.
Детальніше в моєму Фейсбук пості.
Про “Дороги Прикарпаття”:
Про “ПБС”
Про БО “Крок”
Open Budget
Почалось з простого питання відносно ФОП в селі, і як побачити відрахування. Потім знайомі підкинули лінк по якому можна побачити дані на прикладі села, де можна побачити Видатки, Доходи та іншу інформацію. Публічний АПІ здається є, але сайт зроблений якось через платформу Atlassian Confluence — https://confluence.spending.gov.ua/ — офіційний сайт МінФіну України. Писав емейл до авторів — підтвердили про дозвіл публічного використання даних з того порталу.
А ось приклад даних з сайту:
OpenData
Facebook — Opendatabot
Сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.
Свого часу мене зацікавила тема номерів машин, в першу чергу вантажних, які проїздять дорогою села Молодків без дозволу, і цим руйнують дорожнє покриття. Спочатку думав, що така інформація тільки в Поліції чи МВС якось, але є публічний сервіс — Opendatabot, якого я знайшов простим пошуком в Гугл. Почав використовати, ось тут детальніше. Відносно номерів машин, то дані в системі записані від 2013-го року реєстрації. І тому (напевно) ряд номерів мені не вдалось знайти (і вони випадково чи ні, але більшість являются вантажними машинами, фото яких я зробив в селі Молодків). Більшість легкових машин сервіс знаходить, і ось для прикладу як виглядає інформація.
Якщо по номеру немає даних реєстрації, то показує так:
На номери старого формату сервіс реагує так:
Автопоиск
Відносно номерів авто, тут інформація відображається трохи по іншому, але добре й так. Дані по деяких номерах є в Opendatabot але нема на AutoPoisk.
База ГАИ
Универсальная Независимая Диагностика Автомобиля
Prozorro
Facebook — Prozorro
Більше про проект Prozorro — https://www.prozorro.gov.ua/about
Згідно з Законом України “Про публічні закупівлі” портал prozorro.gov.ua є відкритим ресурсом, який пропонує доступ до всієї інформації з центральної бази даних про електронні тендерні торги, що були оголошені з 31 липня 2016 року.
А ось скріншоти відносно вищезгаданого села Молодків.
А ось для прикладу інформація про закупівлю березень/грудень 2019:
Актуальна тема Серпень-Вересень 2019-го це ремонт дороги в с. Молодків. Виявилось, що дорога дивним чином розбита на дві ділянки. Та яка від Гвозда і до “Халимовго” моста (ділянка С090917) і від “Халимовго” моста до с. Бабче — це ділянка О090103. Тому досліджуючи публічні ресурси в питанян дороги, я використовую і той і той номер.
Посилання на Prozorro — https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-08-23-001147-b де можна перечитати договір.
Початок договору від 23/08/2019 — в договорі йшлось суто про місцеву дорогу в селі Бабче (не обласну). Внаслідок того, шо тендери створювались по-різному, для різних ділянок різних доріг, завжди плутанини. Врешті решт в листопаді 2020-го все стало на свої місця, коли я отримав технічний паспорт на обидві дороги. Я розмістив деталі дослідження у відкритій групі про ремонт дороги.
DoZorro
Facebook — DOZORRO
“DoZorro — це платформа, де кожен учасник системи (постачальник, замовник, контролюючий орган, громадянин) може дати зворотній зв’язок державному замовнику чи постачальнику, обговорити та оцінити умови конкретної закупівлі, проаналізувати закупівлі окремого державного органу чи установи, підготувати та подати офіційне звернення до контролюючих органів та багато іншого.”
Для прикладу, декілька скріншотів про вищезгадану закупівлю Березень-Грудень-2019 відносно школи в с. Молодків.
Бачу в списку інструментів є ряд цікавих в сфері “тендерів і закупівель”. Треба буде тим детальніше зайнятись. Ось тільки список посилань на головні сайти:
- https://cep.kse.ua/ — Центр Вдосконалення Закупівель
- https://cpvtool.kse.ua/ — виглядає цікавий інструмент, до крок за кроком можна зрозуміти як працюють тендери і закупівля.
- З цього сайту посилання йдуть на ще один ресурс Ring https://ring.org.ua/ (теж подібний до YouControl) (інший проект “Канцелярської Сотні”).
- https://bi.prozorro.org/
- http://bipro.prozorro.org/
- https://clarity-project.info (трохи подібний сайт як YouControl)
- https://z.texty.org.ua/ — ще один сайт про Закупівлі.
- http://acm-ua.org/ — Антикорупційний монітор.
Державні Закупівлі
Facebook — @zakupivli.biz ? Державні Закупівлі ?
Сайт виглядає серйозним, бо треба реєструватись як Учасник або Замовник:
Але можна як гість для початку. Я то власне зробив.
Але для повноцінного користування сервісом, таки треба стати “Учасником”.
Ось декілька прикладів інформації з системи/сайту:
А ось дані березня 2019-го року, щодо будівництва розвантажувальної ТП в с. Молодків.
А ось як виглядає закупівля відносно ремонту дороги С090113 в с. Бабче.
Zакупівлі 2.0
Facebook — Zакупівлі
Все таки варто відмітити цей сайт, на якому мені здається майже та сама інформація що на Prozorro, DoZorro та dzo.com.ua (Державні Закупівлі). Пошук на сайті працює дуже повільно — це може бути і погано, але може сайт інтегрований з багатьма іншими ресурсами, і тому процес пошуку дуже складний. Можна подати фільтр по даті, ключовим словам, обєму угоди та можна сортувати по даті.
Ось кілька скріншотів про приклади закупівель.
с. Старуня, дорога №С090104 (“Старуня — Солотвин”)
с. Бабче, дорога №С090113 (дорога місцева від зупинки на головній “Росільна — Надвірна” і аж до кінця Бабчого, під Манявою).
Відносно моста Гвізд-Молодків то та ділянка дороги має номер С090906 і по ньому жодної закупівлі я не бачив. Той міст пошкоджений після повені в Травні 2019-го.
Zakupki.Prom.ua
Facebook — Zakupki.Prom.ua
На сторінці пише, що Zakupki.Prom.ua є акредитованим учасником електронної системи публічних закупівель України Prozorro.
Ну і загалом користування таке саме.
“Українська Універсальна Біржа”
Facebook — Українська Універсальна Біржа
Ось для прикладу як виглядає інформація про вище згаданий ремонт дороги в с. Бабче. https://tender.uub.com.ua/tender/UA-2019-08-23-001147-b/
Варто також зауважити, що так виглядає, що попередні сайти мають посилання на інші ресурси/сайти — prozorro.gov.ua та dozorro.org і навпаки.
І так далі… Тобто є досить багато ресурсів, які виглядають по різному, але відносно тендерів/закупівель вони містять публічну інформацію, якоб може скористатись кожен.
Izi.Trade — Державні Закуіпівлі
Специфіка подібна як і попередніх сайтів. Хоча я тільки тут зауважив розбиття на Тендери і Плани.
OpenProcurement
Facebook — OpenProcurement
OpenProcurement — це комплекс програмних засобів з відкритим вихідним кодом, розроблений для автоматизації та оптимізації закупівель. Безкоштовний і простий у використанні, він забезпечує проведення реверсивних аукціонів в електронній формі та надійне зберігання даних про закупівлі. Метою OpenProcurement є надати інструменти для побудови конкурентного та прозорого процесу закупівлі. Цей комплекс достатньо гнучкий для роботи з усіма можливими варіантами та об’ємами державних і приватних закупівель. Доступність, прозорість торгів, електронний документообіг, докладні звіти — тільки кілька переваг використання програмного забезпечення електронних закупівель. Комплекс OpenProcurement спочатку застосовувався для Prozorro — української закупівельної системи, що надає можливість державним організаціям закуповувати товари і послуги онлайн.
Ще і ще новий ресурс — їх так багато. Тут ось відео 2015-го року від Prozorro про те, як відбуваються електронні закупівлі, як відбувається процедура тендера, які майданчики, про аукціон, як замовник приймає рішення, як процес закупівлі відбувається. Відео я знайшов на головній сторінці — http://openprocurement.org/en/. І там є багато інформації, яку ще треба вивчати. Вони мають відкрите, публічне АПІ, з яким можна програмувати свої платформи чи Інтернет сайти.
Повязаний ресурс.
Перелік аукціонів
Виглядає так, що саме тут формуються, зберігаються конкретні файли актуальних аукціонів.
Здається тут описані деталі як логуватись до сервера з аукціонами.
007 — пошуковоа аналітична система
Facebook: pointOOSeven
Завдяки сервісу 007 можна знайти всі платежі, які проходили через органи державного казначейства між певним замовником та постачальником.
Ось відео про те, як користуватись ресурсом 007.
Є також боти — для Телеграму — https://telegram.me/e007bot
Приклад інформації про оплату ремонту дороги №С090113 в с. Бабче.
А ось інші витрати ДП “Дороги Прикарпаття”:
Знайшлись дані про транзакції щодо діяльності БО “Крок” в с. Молодків.
Виходить сумарно 169.736 тис грн. БО “Крок”, це приблизно 7700 дол. (якщо по курсу жовтня/листопада 2015-го року — 22 грн / дол).
На даний момент в темі тендери/закупівлі/ремонт дороги мене цікавить:
- Чи була “допорогова закупівля” для ремонту моста Гвізд-Молодків після повені. Кошти вже наявні. Публічної інформації не знайшов. Моніторю. Запити в ОДА писав.
- Згідно розпорядження кабміну №663-р, 25 грудня 2019 має бути поданий звіт про використання коштів. Треба моніторити.
ІНШІ статті про тендери/закупівлі, публічні ресурси в цьому питанні:
Gromada.org.ua
Якщо коротко, то виглядає платформа для створення сайт для кожної із новостворених громад.
Хоча є окрема сторінка цього ж домену, про петиції.
Петиції
Про петиції я знаю давно, навіть пару підписував.
Тут — https://petition.president.gov.ua/
Але коли проглянув які там петиції бувають, то взагалі засумнівався, що варто мати такий публічний портал. Який більше хаосу привносить, адже доступн кожному написати майже будь-що.
Gromada.info
Сайт, на якому є публічна інформація про наявні в Україні вже об’єднані громади. Скріншот станом на Гру-2020.
Вибравши в списку регіону або клікнувши на мапі Івано-Франківськ можна переглянути наявні громади по області (38 громад було станом на 2/11/2019, і вже 62 громади станом на Гру/2020).
Власне як попав на цей сайт. Спочатку я написав пост, з надією що Магія Фейсбука допоможе, але на жаль ніхто не прокоментував з допомогою. Потім в пошуку Гугл крок за кроком знайшовся сайт gromada.info.
На жовтень 2019-го, була проблема в селі Молодків — було декілька альтернативних ОТГ і не було ясно до кого приєднатись:
- чи до Пасічна/Пнів/Битків, тому що це було б об’єднання нафтопромислових сіл,
- чи до Надвірни разом з Гвоздом та власне Надвірною, але сама Надвірна ще в процесі, і не спішить поновити запрошення для Молодкови.
- чи до старих друзів Бабче/Маркова/Манява/Старуня, які свого часу не тільки соляними/нафтовими джерелами пов’язані, а довший час відносились до Богородчанського району. Але, якщо базуватись на даних сайту, то перечислені села також ще не об’єдналися ні з ким.
Станом на Гру-2020 ситуація вирішилась, хоча й старосту села призначив голова Надвірнянської ОТГ того самого колишнього голову сільської ради. Нова адміністративна реформа дає “клич” для вивчення теперішньої структури та процесів, щоб розуміти досконало.
А ось сусідні Солотвинська, Богородчанська та Пасічнянська ОТГ:
У підпорядкування ОТГ є Пасічна, Пнів і Битків. Пасічна і Пнів мають в своєму підпорядкуванні сусідні населені пункти, а от Битків ще не має в підпорядкуванні нікого.
Інші ресурси відносно ОТГ
- https://drive.google.com/file/d/1oSYl4sbV2xmeC7vQEU1BOEwlhG7aPSHA/view
- https://cid.center/23765432345-2/
- https://budget.e-dem.in.ua/#/ — там же є інформація про Конкурси та Проекти.
Станом на 9/11/2019 зібрав інформацію з таких ресурсів:
Інші ресурси, якими планую поцікавитись :
- https://pravo.minjust.gov.ua/ua/about
- https://www.facebook.com/Zakupivli24/
- https://lk.ukrforest.com/
- https://hromadske.ua/posts/uryad-zapustiv-lis-u-smartfoni-u-6-oblastyah
- https://shotam.info/zapratsiuvav-servis-v-iakomu-mozhna-diznatysia-pro-nezakonnu-vyrubku-lisiv/
- 2017 — https://zaxid.net/bezslavni_virubki_n1415173
- https://data.gov.ua/
- https://silrada.org/spysok/molodkivs-ka-sil-s-ka-rada/
PS.
Спочатку це була як Facebook нотатка, але в 2020-му Facebook зупинив підтримку Notes, тому я переніс статті на Medium. Тепер це повноцінна стаття №1 із циклу #ІнтернетРесурси. Інші статті мої статті з цього циклу тут.