Як вести діяльність в соціальних мережах під час війни

Andrii Lundiak
9 min readAug 17, 2022

--

Мої поради щодо того як вести діяльність особливо, якщо ви волонтер, чи особа, яка активно долучається до волонтерства.

Про вас (профіль)

  • ВКЛЮЧІТЬ в Фейсбуці кнопку Follow/Стежити, тут => https://www.facebook.com/settings?tab=followers . Тому що людям, які готові вам закинути гроші, може буде треба поспостерігати за вашою діяльністю якийсь час. І вже потім закидати гроші. Якщо ви цього не маєте, то ви або не в курсі що це таке і для чого або свідомо виключили в силу ваших обмеждень в ФБ. Але на час війни раджу включити. Адже не всі будуть хотіти вам додаватись в друзі щоб контактувати і не всіх ви будете хотіти додати в друзі.
  • Якщо ви фізична особа, і ви називаєтесь “Галя Галя” чи “Ліля Ліля” чи “Михайло Михайло”, то очікуйте:
    => 1) що рано чи пізно хтось такий як я прийде до вас і поінформує, щоб ви перейменувались. Адже не може бути довіри до особи БЕЗ прізвища — тобто до особи, яку не можна встановити/підтвердити під час перевірки;
    => 2) У випадку хакерського взлому вашого профіля, чи у випадку зміни пароля чи будь-яких системних змін, Фейсбук МОЖЕ попросити вас підтвердити особу паспортом чи водійськими правами чи іншими документами. А там звісно буде прізвище, але в полі прізвища у Фейсбуці у вас ім’я. Тоді Фейсбук НЕ підтвердить вашу особу, і ви самі собі “підведете до смерті профіля”. Тому дослухайтесь мудрих моїх порад — ПЕРЕЙМЕНУЙТЕСЬ.
  • Якщо ви публічна особа, то НЕ ТРЕБА додавати в полі прізвища назву вашої фірми чи ще чогось, типу “Андрій Фотографії, Весілля, Забави”. Для таких потреба в Фейсбуці є поняття сторінки. Створіть собі її там і там вже фантазія вашого творчого імені може бути будь-яка. На профілі ви можете мати іконку підтвердження — синя така, яку отримують відомі публічні особи.
  • Якщо ви БУЛИ Сторінкою, але потім мігрували на Профіль. Наприклад було “Косметика для лиця” а стала “Оксана Нечипорук”, тоді НЕОДМІННО провірте чи юзернейм (username) від сторінки не передався вам (в посиланні на ваш профіль). Ну тобто має бути так як ваше повне ім’я — facebook/oksana.nechyporuk ну чи там якщо зайнято вже то facebook/oksana.nechyporuk.123. Фейсбук НЕ буде брати до уваги ці дані при звірці з паспортом, але якщо ви ведете волонтерську діяльність, люди можуть сумніватись — чому профіль Оксани називається facebook/kosmetyka-dla-lytsia…
  • Мені як програмісту і багатьом пересічним людям відомо, що бажано НЕ використовувати свої фото на публічних профілях в Фейсбуці в цілях безпеки. Але з метою збільшення довіри до вас як волонтера, використовуйте фото БЕЗ фільтрів, аватарки мають репрезентувати обличчя вашої особи — це суть аватарок. Всіх інших людей чи об’єктів в аватарці НЕ повинно бути.

Про вас (сторінка)

  • Follow+ включіть ту кнопку врешті-решт

Про ваші пости (якщо ви автор)

  • Якщо ви маєте реквізити, маєте інфо про збір, будь-які деталі, в міру можливості повинні бути публічні. Це збільшить рівень довіри до вас. Завжди майте під руками публічні посилання на ваші пости, на список реквізитів, інші дані, бо люди можуть НЕ бачити ваші пости, доти поки не почнуть “стежити” за оновленнями від імені вашого профілю чи доти доки не добавляться до друзів. Але ВИ ПОВИННІ мати все під руками. Якщо особливо друга умова не виконується, я майже завжди відмовляю в перекиданні грошей. Чи друзі, чи родина чи будь-хто — мене не цікавить.
  • З метою максимального поширення інформації, бажано публікувати пости в режимі “public”, АЛЕ НЕ “спочатку для друзів, а потім може паблік”, бо в такому випадку можуть втратитись деякі функції поста та його рейтинг в смузі новин інших людей. Але звісно в такому випадку треба буде прийняти ризик публічних “зайд” і довший час на перевірку осіб.
  • Тра-2023. Якщо ви ТІЛЬКИ публікуєте в Інстаграмі пости про збір то ОК, Але якщо ви ре-постите Інстаграм-пости до Фейсбука, то візьміть до уваги, що в Фейсбуці НЕМАЄ поняття “шапки профілю”. Люди на Фейсбуці прочитають ваш пост і будуть шукати “ту шапку”. А тому раджу ПРИДІЛІТЬ пару секунд і ВІДРЕДАГУЙТЕ пост на Фейсбуці, і видаліть текст, який відноситься суто до Інстаграму. Крім того, що це НЕважко, то це покращить вашо пост, збільшить довіру в напрямі “грамотного” оформлення.
  • І дуже ВАЖЛИВО. Якщо збір закритий, то відредагуйте ваш пост і додайте на початку поста текст в стилі “UPD. Збір закрито”, чи будь-який інший текст, щоб інші люди орієнтувались, що інформація вже НЕАКТУАЛЬНА. Це допоможе іншим, хто донатить управляти грошима і часом більш ефективно, а також дасть можливість вам уникнути непотрібних питань, коли наприклад Монобанк банка буде закрита (“розбита”), і на неї закинути вже не можна буде. Звісно можна пост закрити (або видалити), але в таких ситуація довіра до автора трохи спадає (особливо людьми які дивуються в стилі — “а де це пост пропав?”).
  • Якщо пост давній, раджу створити новий пост, чим ви 1) привернете увагу інших користувачів з аудиторії, які не бачили старого поста, 2) будете мати можливість додати свіжу інформацію про стан збору на нову дату.
  • Тра-2023. Якщо ви додасте пост з текстом і фото до свого поста про збір але фоно буде в режимі 3D, то воно буде ОК вам як автору і вашим читачам. Але як тільки хтось зробить репост такого вашого поста на свій профіль то там такий пост буде видимий ЯК ЧОРНА ФОТКА-фон із аватаркою вас як автора поста, а вся корисна інформація ЗНИКНЕ (ТІЛЬКИ з репоста).

ТОМУ РАДЖУ НЕ додавайте 3D фотку, а додавайте ПРОСТУ фотку.

Про пости (якщо ви долучаєтесь)

  • Якщо маєте сумніви щодо особи автора, то в першу чергу отримайте зворотній зв’язок — напишіть коментар під первинним постом і якщо автор відносно зразу відписує то ймовірність якості його роботи більша. Ну тобто, перед тим як репостити — гляньте на коментарі, хто і що коментують. Може автора поста в коментарях вже написав, що збір закритий. Якщо особа “пропала” або поводиться дивно звісно візьміть до уваги, що можливо зайнята, не вигрібає, померла, etc.
  • Чиїсь пости краще решарити/репостити з додаванням якогось свого мотивуючого тексту — додайте трохи інформації від вашого імені. Це здається збільшує рейтинг поста і збільшує таким чином більше людей, які побачать. Втсановлено емпірично мною, статистика НЕрепрезентативна. Плюс такого репоста первинного поста в тому, що автор збору часто редагує свій допис, особливо початок поста де пише ОНОВЛЕНО, ЗАКРИТО, різні деталі щодо стану збору.
  • Тра-2023. 100% репости-копіювання тексту на свій профіль, я б все таки НЕ РАДИВ робити.
    1) такі репости не є вигідні автору, бо автор не буде бачити кількість репостів іншими людьми;
    2) у вашій копії тексту зникають первинні посиланні друзів автора в середині поста (ну хиба що ті люди також є вашими друзями)
    3) і ЩО ДУЖЕ ВАЖЛИВО зникають долучені (затеговані) люди чи волонтер до посилання поста;
    4) До таких постів зменшується довіра, бо часто люди машинально копіюють все. Свого часу в мене була ситуація, що одна жіночка скопіювала текст з поста моєї сестри (де вона посилалась на мене як на “свого брата”), і тому після копіювання створилась така інформаційна постановка, що то саме в тої жіночки є такий крутий брат Андрій. І що я тій жіночці не пояснював, що НЕварто робити так… ну бо вже купа разів так було, що там тій особі писали який в неї крутий брат, а я мусів в коментарях під її постом пояснювати іншим що вона НЕ моя сестра.
    5) Коли інші люди прийдуть до такого 100% пере-копійованого поста то вони почнуть питатись про статус збору коштів, чи ще щось, і тоді буде не зручно вишукувати хто первинний автор.
    6.1) Звісно, такий 100% копійовний репост від свого імені можна використовувати тоді коли відбувається пост на сторінку чи групу де є модерація і посилання на інші Фейсбук пости просто блокуються адмінами.
    6.2) Але навіть в репостах до груп чи сторінок вже й тегування людей тих може не запрацювати, адже якщо ті люди НЕ є в групі то посилання на їх профіль буде сірим.
  • Користувачам іФонів відомо, що коли є фото з номером картки то потім методами іОС той текст можна “витягнути” з фото. Але звісно є помилки, тому раджу авторам таких фото-текстових постів писати номер картки/емейл(для PayPal) ВЕЛИКИМИ цифрами/літерами, це збільшить ймовірність коректної трансформації тексту (наприклад цифри 8 і 3 часто плутаються, а цифру 0 часто конвертує в букву О).
  • Тра-2023. Створюючи Фейсбук пости про волонтерські збори, ДОДАТКОВО із інформацією про номери карток в тілі поста, ДОДАВАЙТЕ їх в коментарях до вашого поста. Адже для людей, які користуються ТІЛЬКИ мобільними пристроями, їм вигідніше копіювати номери та вводити їх в системи грошових переказів. З Інстаграмом трохи складніше, бо там свого часу копіювання текст з коментарів працювало, але тепер кудись зникло. Але все одно раджу розкинути важливі номери по коментарях до поста.
  • Якщо пост призабувся людьми, а інформація в пості ще й ДОСІ актуальна, то напишіть свіжий коментар, додайте оновленя до поста, і люди набіжать як мухи. Перевірено мною на моїх постах.
  • Теги. Якщо масово тегати людей, то може бути НЕ ОК. Особливо, якщо люди НЕзнайомі, не друзі. Тегування як таке можна відключити (в налаштуваннях встановити перевірку затегованих постів) або відтегуватись вже від поста (особливо якщо вас затегували незнайомці). Про це я вже згадував в статті про кібербезпеку.
  • Теги. АЛЕ, якщо маєте волонтерів з якими ви особисто працюєте, чи людей ім’я та прізвища яких є на банківській картці ( вписаній в пості), то НЕОДМІННО затегуйте таких людей. Це зменшить кількість питань до вас, і збільшить довіру до вашої діяльності.
  • Якщо у вас є група, то зробіть її приватною, щоб уникнути зайвих публічних долучених людей і як наслідок спаму від них.
  • Якщо ж все таки група мусить бути публічна, тоді включіть перевірку постів адміном перед опублікуванням, таким чином через human factor ви уникнете багатьох спамерів.

Про пости (загальне)

  • Як і автору так і іншим коли є посилання на Монобанк чи ПриватБанк для онлайн переказів, то краще публікувати фото/скріншот і в тексті поста то посилання. Це навіть відноситься до ситуації, якщо у вас ІНШІ посилання — на PayPal чи інше публічне посилання. Фейсбук, якось дивним чином “не дуже охоче” показує такі пости в смузі новин ваших друзів. І якось більш пріоритетно сприймає фото пости, коли вирішує коли і кому показати в їх смузі новин.
    => Я припускаюю, що це тому, що по посиланнях можуть бути віруси, і Фейсбук таким чином тупенько, але пробує уникати масових кліків.
    => UPD Sep-2024. Спостерігав 2023, 2024 і остаточно переконався, що КРАЩЕ УНИКАТИ посилання в тексті головного поста. Краще написати тільки текст, а посилання на платіжні дані залишити в коментарях. Якщо Фейсбук навіть заблокує коментар, то це менша втрата ніж заблокований цілий пост.
  • Якщо інформація вашого поста СУТО ТЕКСТОВА — тоді краще скористайтесь “кольоровим” постом, де можна вибрати колір фону. Там є обмеження для тексту, але принаймні емпірично споглядаю, що такі пости швидше появляються в смузі новин ніж пости з посиланнями чи фото.
  • Як автор так і особа, яка репостить, уникайте постів з текстом, за який Фейсбук може вас заблокувати. Вже всім відомо хто ху*ло і всім відомо, що з ним треба зробити і якою мовою треба говорити з ворогом. Але не використовуйте ту риторику в постах щодо благодійних внесків, щоб уникнути потенційного блокування. Тут мої поради про те як уникнути блокування в соцмережах (стаття від Лис-2022)
  • Є ряд різноманітних платформ для оформлення реквізитів, що спрощує життя як і авторам постів так і людям, які активно долучаютсья до волонтерства.
  • Не потребує реєстрації:
    => https://docs.google.com Думаю всі знають, але варто нагадати, що Доки можуть бути публічними, і це НЕ буде вимагати логування
    => https://share-card-bot.web.app/ — бот для формування реквізитів для швидкого копіювання. В телеграмі — https://t.me/share_card_bo
    t
  • Реєстрація повинна бути тільки в автора:
    => https://linktr.ee/ (гарно працює і в мобільному режимі)
    => https://quicknote.io/ (стилістика як в MacOS Notes)
    => https://www.craft.do/
    => https://www.notion.so/ на якому треба зареєструватись, і тоді створені посилання (звуться сайтами) виглядають так — приклад.

скріншоти

--

--

Andrii Lundiak
Andrii Lundiak

Written by Andrii Lundiak

WebDev (JavaScript/TypeScript, CSS/HTML, React, Angular, NodeJS). Hobbies: Blogging, Genealogy/Genetics, Languages, #EDM.

No responses yet