Поради як уникнути блокування в соцмережах
Частково я вже доторкався до цієї теми в інших своїх статтях тут на Медіумі:
- Як вести діяльність в соціальних мережах під час війни (Кві-2022) а також
- Правила інформаційного життя під час війни (Бер-2022).
02–09.11.2022 я провів експеримент щодо блокування в соцмережах, результати якого я описав в окремій статті, а ряд думок, порад щодо того як уникнути блокування в соцмережах вирішив виокремити в окрему статтю.
Текст
- Уникайте слів тригерів. Пишучи емоційні пости чи коментарі ви нічим не допоможете Україні та померлим військовим ЗСУ. А тільки призведете до блокування вашого облікового запису, який вам ДУЖЕ потрібен для волонтерської діляьності. Якщо є кандидати, яким хочеться заїхати в пику — краще замість писати коментарі під їх постами, просто заблокуйте їх в соціальних мережах і жийте далі, працюйте на перемогу далі. #РазомДоПеремоги.
- Але якщо ви вже і пишете текст з потенційно чутливими словами, уникайте їх повної форми — заміняйте букви зірочками (*) чи символом @ для букви “а” або символом $ для букви “s”. Підміняйте кириличні букви на подібні з латинки: в => b/w, с => c, р => p і так далі. Наприклад — “cп@л*т* p*$н*” — правда ж зрозуміло? Вам україномовному читачу. Підмінити можна і на цифри: з => 3, о => 0. Україномовний читач також зрозуміє таке — “@30w” :). А Штучному Інтелекту це буде НЕзрозуміло і він пропустить цей текст.
- Є ще такий шаблон давно знаний, що людина може розуміти текст, якщо із слів забрати тільки голосні. І цей експеримент багато раз підтверджувався (принаймні я знаю за англомовних людей). Але. Шт*чн*й *нт*л*кт вж* м*в б*г*т* ч*с*, щ*б в*вч*т* м*д*ль ць*г* ш*бл*н*, т*м* я м*ж* р*д*т* в*м к*р*ст*в*т*сь т*к*м ш*бл*н*м, *л* й н* д*ж* р*дж* — бо є ймовірність, що ШІ може розпізнати контекст всього тексту.
- Ще один відомий шаблон, це — п и с а т и с л о в а з п р о п у с к а м и м і ж б у к в а м и. І тоді фрази типу “п * з д * ц ь р * с і й с ь к * й ф е д е р * ц і ї” дуже ймовірно НЕ буде відчитуватись алгоритмами. Але я НЕ дуже впевнений, адже дуже легко програмним кодом забрати пропуски і тоді сформуються слова. Тому я б радив цей метод використоввати але тільки разом із підміною хоча б декількох букв на спец символи.
- Звичайно можна користуватись і методом розділення слів на частини, типу на “мос” і “каль”, але пам'ятайте, що Штучний Інтелект може мати додатковий метод перевірки — усунення спецсимволів, і тоді результат піддати поновні провірці. Тому “мос_каль” чи “мос*каль” в кінці буде складене слово, яке Штучний Інтелект вже може знати. Тому використовуйте такий метод на ваш розсуд (я б все таки утримувався від цього методу).
- Замість тексту, слів чи навіть цілих речень можна писати емоджі-анаграми(ребуси). Наприклад 🐷🐶 — замість слова “св*н*-с*б*к*” або ☠️🐷🐶 (см*рт* м*ск*л*м) або 🐷🐶⚰️ … Ну ви зрозуміли… Але, ваші читачі можуть бути не настільки інтелектуально підкованими, щоб зрозуміти суть такого кодування інформації. Або якщо більшість ваших читачів іноземці. Тому вже на ваш розсуд і залежно від контексту і аудиторії використовуйте такий метод.
Але памятайте, що сучасні алгоритми вміють обходити текстові маніпуляції, от наприклад Google Translate переклав майже правильно. А тому і Фейсбук чи Інстаграм можуть мати ці алгоритми ОСОБЛИВО при спробі перекласти пост.
Час
- Не повторюйте текст постів, коли репостите в різні групи чи на різні сторінки. Додавайте трохи різниці в тексті. Facebook може сприймати ваші “повтори” як спам, особливо якщо ви публікуєте в багато груп чи на багато сторінок чи на пряму на облікові записи людей (при умові що у них включена така можливість). PS. Надіюсь ви розумієте різницю між обліковим записом, сторінкою та групою.
- Витримуйте хоча б 5–10 хв різниці в часі між опублікуванням постів чи навіть коментарів.
- Пам'ятайте, що суть спаму полягає в максимальному поширенню дурниць або навіть суттєвої інформації, але в небажаний для людей (читачів) формі (за швидко, за багато, за часто, і так далі). Більше про спам читайте на Вікіпедії.
Про текст але з психологічно-філософським кутом зору
- Уникайте саркастичних постів, де ви ніби цитуєте рос*йські джерела, де там українців визнають х*хл*ми чи порівнюють з нац*ст*ми. І навіть якщо ви вважаєте, що ви саркастично висміюєте росі*ські потуги то алгоритми штучного інтелекту соціальних мереж НЕ РОЗУМІЮТЬ САРКАЗМУ. Більше того, ні росіяни ні інші народності не розуміють сарказму, і пересічний поляк чи американець буде дивуватись, чому українці із посмішкою на обличчі пишуть чи розказують за н*ц*стів.
=> Нещодавно почув інтерв’ю Ірини Фаріон із Яніною Соколовою (джерело), і тут наведу одну цитату, яка мене переконала до того, що я написав в даному пункті поради — “Англія не переживає кризи ідентичності. А ми не виходимо із цієї кризи. Ми відроджуємось, відроджуємось і ніяк не можемо відродитись” © Ірина Фаріон. Тому уникайте непотрібних саркастичних постів якомога більше, не формуйте хибне уявлення інших людей про українців. Я про це також згадував в статті Правила інформаційного життя під час війни.
Про текст але з історично-політичним кутом зору
Багато людей не вчать історію в школі. А ще більше людей після університетів взагалі НЕ цікавляться історією України. І я вже мовчу за історію інших держав чи народностей. А тому бувають випадки, коли ви думаєте, що знаєте щось, вже готові коментувати свою точку зору, але пам’ятайте, що вона може бути хибна і неприємна комусь. А найгірше коли вона не точна. Тому,
- Особливо зараз, коли Польща дуже підтримує Україну не публікуйте ч*рв*но-ч*рн*й пр*пор в будь-яких формах — чи то в контексті УПА/ОУН/бан*ерівців чи то в контексті анархістів чи анархо-синдикалістів чи в будь-якому контексті подібної інформації в цьому напрямі. Не наражайте себе та ваших знайомих на чутливі теми, які важко так просто вирішити.
- Не спішіть коментувати під постами, а раджу прочитати спочатку всі коментарі. Адже Фейсбук зробив зміни, так що з мобільного пристрою всі останні відповіді показуються під постом так якби “вирвані з контексту”. І тоді читачу здається що це головний коментар, а фактично це коментар з переписки між різними людьми в коментарях. Якщо ви поспішите, ви можете некоректно зрозуміти контекст, а люди можуть вас в свою чергу не зрозуміти. І може дійти, що вони вас заблокують за спам.
Справа в тому, що навіть зараз, в 2022-му році, в часи коли Польща активно допомагає Українцям, все одно є поляки, які дуже бурхливо, емоційно реагують на минулі діяння бандерівців. Поляки або знають історію Волинської трагедії (різні), або їх родичі так чи інакше були замордовані, або це просто вже політична точка зору. І хочете ви цього чи ні, свідомі ви європейські українці чи ні, розумієте ви, що треба мирно жити в сучасному часі чи ні, а все одно можуть бути поляки, які вчора вам плачучи із зворушливості давали гроші на тепловізори чи байрактри, а сьогодні вони вас заблокують на Фейсбуці чи Інстаграмі тільки тому, що ви опублікували прапор вам знаний як “на*і*нально-визвольний”. Я вважаю, що в кожної нації свої герої, і їх однаково треба шанувати, але не допускати до нескінченних битв і проблем.
Беручи до уваги, що я довгий час вже живу в Польщі (і ви можете мені вірити або ні, прислухатись або ні — ваше право) я маю суто особисте відчуття, що за декілька років Польща, а зокрема політична ультр*-пр*ва гілка політиків будуть пробувати запропонувати ЄС визнати бан*ерівські символи на рівні з н*ц*стськ*ми. І якщо той законопроект пройде, тоді навіть публічний пост пр*пора може тягнути за собою кримінальну відповідальність (надіюсь до того таки не дійде). Але НЕзайвим разом буде наголосити — будьте обережні, не наражайте себе ОСОБЛИВО в ПУБЛІЧНИХ місцях офлайн чи ПУБЛІЧНИХ постах онлайн !!!
ЄС і загалом ліберальна Європа не вітає ультр*пр*вих політичних напрямів у політиці, і це неважливо чи ультр*пр*ві поляки, чи німці, чи українці, чи угорці. ЄС однозначно і однаково дивиться на ультр*-політичні рухи в Європі. А тому, якщо Україна хоче вступати в ЄС, то треба зрозуміти яку саме частину на*іон*лізму треба буде “прикрути в гучності”.
Не публікуйте НЕпровірені чи НЕправдиві дані
Хоча люди й дуже “ласі” на таку інформацію — шок, надзвичайне щось, але пам'ятайте:
- що люди можуть ображатися, і заблокувати ваш пост як FAKE NEWS — і це буде згідно правил/стандартів Meta/Facebook/Instagram. Тому ЗАВЖДИ раджу додавати опис ПЕРВИННОГО джерела інформації, а ще краще коли є ТРИ джерела, тоді інформацію можна перевірити, або підтвердити, що це не FAKE.
- навіть невинні пости що відображають вашу мрію, чи певне речення яке завідомо не є правдиве станом на даний момент можуть роздратувати людей. Бо різні люди мають різний “больовий поріг”, різні емоційні стани, різні хвороби, різні світогляди, різне почуття гумору та різне відчуття іронії та сарказму.
- якщо ви публікуєте фото, то додавайте інформацію про автора чи джерело звідки фото взято.
- якщо ви публікуєте цитату на когось, то НЕОДМІННО подавайте первинного автора, бо інші читачі можуть подумати, що автор це ви, і почнеться хвальба вас як мудрої людини а найгірше, що інші люди почнуть цитувати САМЕ вас а не первинного автора. УНИКАЙТЕ створення fake news вашими ж руками !!!
Згадування когось
Це не перший раз, коли я про це пишу. І можна в принципі вважати що це найменша проблема в соцмережах, адже то колись так було що масове згадування людей в постах чи навіть в коментарях вважалось за mass-spamming. Тепер я все менше і менше бачу таких повідомлень. І навіть беручи до уваги волонтерські пости про донати з великою кількість затегованих людей все одно Facebook в таких постах — “тихий”.
Але я б все ж таки притримувався деяких порад:
- По МОЖЛИВОСТІ уникайте тегування людей в пості, адже 1) це потенційно може бути визнано Фейсбуком як mass spam; 2) в деяких користувачів (наприклад в мене) тегування може бути відключено, і такі користувачі можу не побачити вчасно інформацію про пост. Бо такі пости проходять спочатку провірку (review) а вже потім певна реакція.
- Якщо ж вам треба поінформаувати людей то тегуйте/згадуйте їх в коментарях, таким чином їм прийде повідомлення і вони потенційно швидше відреагують (якщо вам потрібна їхня реакція).
- І то не всіх зразу тегуйте, а частинами — окремими коментарями і з затримкою в часі. Таким чином ви зменшите ризик, що Фейсбук чи інша соцмережа повважає вас за спамера.
- То ж саме відноситься до розповідей в Інстаграмі чи розповідей в Фейсбуці де можна згадати (mention, tag) кількох людей. Доброю манерою є згадування однієї особи, чи максимум трьох. Більше то вже буде трохи ризиковано. Але поки що мені НЕВІДОМО випадків блокування через велику кількість тегування.
UPD Лют-2023
Це не порада як тегувати, а як УНИКНУТИ неможливості тегування вас кимось іншим. Наприклад ви волонтер, а інші люди хочуть затегувати вас у своїх Інстаграм сторіс (в розповідях). А ви з патріотичних думок (і ви маєте повне моральне право на то), вирішили змінити ваше ІМЯ та ПРІЗВИЩЕ в Інстаграмі наприклад на щось типу “RU$$IA ATTACKED” + “MY COUNTRY”.
І ось які проблеми з цим повязані:
- Люди, НАВІТЬ знаючи ваш нікнейм в Інстаграмі, НЕ зможуть знайти ваш в пошуку. А якщо і знайдуть, то там НЕ БУДУТЬ фігурувати ваші реальні ІМЯ та ПРІЗВИЩЕ, що може спричинити сумнів
- Люди, знаючи ваше імя та прізвище, шукаючи по них, просто НЕ ЗНАЙДУТЬ вас.
- Пошук буде ефективний ТІЛЬКИ ПО ТІЙ ФРАЗІ “RU$$IA ATTACKED MY COUNTRY” або по якомусь із слів.
- Маючи таке поєднання, вас НЕ зможуть ЗАТЕГУВАТИ в Інстаграм сторі/розповіді по нікнейму, і навіть якщо разом з @ запишуть ваш нікнейм то таке тегування НЕ БУДЕ АКТИВНИМ !!! (не буде поп-апу з лінком і не буде вам інформаційного повідомлення.
- Тегування в такому випадку буде активне ТІЛЬКИ коли тегувати (шукати) вас по тій фразі “ru$$ia … ”
- До речі, слово RU$$IA може блокуватись Інстаграмом, і коли ви використовуєте його в ролі свого імені, то ЯК МІНІМУМ це своєрідний impersonation, хоча держава це не персона, але копірайти може хтось за-claim-ити.
- Якщо ви свідомо пішли на такі ОБМЕЖЕННЯ щоб ускладнити вашим підписникам життя, то це ваше право, але я як програміст вважаю, що варто називатись так як ви є в документах, так як знають вас люди, щоб уникнути БУДЬ-ЯКИХ потенційних ускладнень чи… Встановлюйте ваші нікнейми і дійсні імена, і буде спокій багатьом.
І тоді:
- тегуватись буде коректно.
- повідомлення буде приходити вам про тегування.
- над вашим нікнейм-ом правильно створиться pop-up з можливістю клікнути на ваш профіль.
Також, тим, хто дуже використовує назви вкладок в браузері, і наприклад має відкрито декілька Інстаграм профілів(сторінок) тоді буде дуже не гарно як там буде писати RU… а буде писате ваше імя, за яким люди вас знають.
Почитати більше
Мої статті на Medium:
- Як вести діяльність в соціальних мережах під час війни (Кві-2022)
- Правила інформаційного життя під час війни (Бер-2022)
- Як убезпечити свій Фейсбук профіль (Лип-2022)
- Нюанси і поради щодо крос-постингу (Сер-2022)
- паралелі між раковими клітинами та м@скалями (Жов-2022)
- Гео-Теги в фото (Жов-2022)
- Як убезпечити свій Instagram? (Лис-2022)
Інше