про кібербезпеку
коротко про одне й те саме вже вкорте
Нижченаведені речі я постійно пояснюю людям, які звертаютсья до мене про відовлення доступу до Фейсбука чи Інстаграма, і завжди враження, що люди як з іншої планети. Хоча були випадки майже добре убезпеченого акаунта, а все одно “лазєйка” для хакера знаходилась.
Загальне
- Включіть двофакторну перевірку через налаштування програмки генератор кодів. Чи то для вашого Gmail акаунта, чи то для вашого Фейсбука чи Інстаграма чи навіть Apple ID. ВСЮДИ ПОВКЛЮЧАЙТЕ ДВО-ФАКТОРНУ, (дво-крокову) перевірку логування.
- По можливості купіть собі фізичний електронний ключ (e-key) і налаштуйте собі.
Про телефон
- НІ ПРИ ЯКИХ УМОВАХ НЕ ДАВАЙТЕ ваш телефон в користування ІНШИМ НЕЗНАЙОМИМ особам. Навіть, якщо вам здається що нічого страшного, навіть якщо особа знайома, навіть… ВСЕ ОДНО УНИКАЙТЕ !!! В XXI столітті кожна людина має мати свій телефон, а не має то хай купить.
- Тримайте ваші SIM-картки активними (тобто якщо ви навіть за кордоном, то номери телефонів з Фейсбука чи Інстаграма) повинні бути активні, щоб мобільний оператор НЕ заблокував вхідні, бо інакше ви НЕ отримаєте СМС-коди відовлення.
Про паролі
- Завжди пам’ятайте паролі до своїх емейл скриньок та соціальних мереж. Часто їх міняйте, щоб ви звикли до того де все це робиться. Чим частіше будете робити, тим більш впевненішими ви будете у тому що ви володієте своїми даними.
- Не міняйте пароль часто протягом дня, бо Фейсбук вас заблокує, і ви не зможете відновити швидше ніж хотілось. І чи це просто чи в у випадку взлому вашого акаунта. Краще почекати день і спробувати знову.
- Звісно ЧИМ СКЛАДНІЙШИЙ пароль тим краще. Але є дві проблеми: 1) не всі люди потім памятають як той пароль побачити, скопіювати щоб ввести його в іншому місці, 2) в сучасних умоває пароль НЕ відіграє важливу роль, і якщо зловмисник отримав доступ до вашого емейла чи телефона, то він може отримати логін код і продовжити без пароля, або якщо зловмисник отримав доступ до вшого телефона чи компютера навіть коротктривало тоді він може налаштувати програмку-генератор коду і тоді пароляь не дуже буде і потрібний. ТОМУ КРАЩЕ для вас використовуйте складний пароль але придуманий вами. Памятайте паролі до соцмереж, майте систему.
- У випадку Фейсбука пам’ятайте НАВІТЬ ПОПЕРЕДНІЙ СТАРИЙ пароль, бо Фейсбук дозволяє з ним логуватись і тоді вводить акаунт в процес відновлення !!!
Про поштові скриньки
- Тому для ваших соцмереж краще використовувати інші поштові скриньки, наприклад із домену gmail.com чи ukr.net чи outlook.com.
- Памятайте, що одна справа це процес логування до вашої електронної скриньки (де є свій логін і свій пароль), а ІНША справа це логування до Фейсбука із поданням логіна вашої емейл адреси і ОКРЕМОГО пароля. Люди часто плутають і коли я їх питаю паролі вони мені присилають НЕ ТІ, і потім довго й нудно я починаю пояснювати в чому різниця.
- І третя справа це отримання коду із програмки/додатку/застосунку-генератора кодів для ПІДТВЕРДЖЕННЯ логування того ж логування (чи то до емейла, чи до Фейсбука чи Інстаграма).
про Apple ID
- Apple ID ТАКОЖ має двофакторну перевірку, і тому включіть собі, бо при втраті вашого телефона, хакер може заволодіти доступом до Apple ID а це потенційно до емейла вашого@icloud.com та навіть платіжною карткою.
- емейл-адреса Apple ID (типу first.last@icloud.com)це окрема поштова адреса, яка автоматично створюється при створенні Apple ID. ТАК — ви можете її використовувати для ваших потреб, але пам’ятайте, якщо ви загубите iPhone, то дуже ймовірно ви не зможете доступитись до тієї електронної скриньки.
про Meta (Facebook, Instagram)
- В налаштуваннях Meta платформи включіть Налаштування \ Центр облікових записів \ Пов’язані функції \ Вхід через облікові записи, де ви зможете налаштувати “пари логування між Фейсбуком та Інстаграмом”.
- Не впевнений ще, але ЦЕ НЕ ТЕ САМЕ, що можливість логування до Інстаграму через Фейсбук. Це ДУЖЕ ПОДІБНО але не те саме.
- Якщо можете собі дозволити то налаштуйте ОКРЕМІ контакти, щоб Фейсбук мав свій прикріплений номер телефону, свій емейл і свою програмку генератор кодів. І ОКРЕМО на Інстаграм — тобто окремий, ІНШИЙ номер телефону, інший емейл, іншу програмку для генерування кодів.
- Якщо ви ведете бізнес, і маєте бізнес сторінку чи в Фейсбуці чи в Інстаграмі, тоді потенційно у вас є прикріплена платіжна банківська картка. ПРИ УМОВІ що ваш акаунт взламали, НЕОДМІННО ВІДКЛЮЧІТЬ її або заблокуйте, бо хакер потенційно може тому і взламав вас що хотів отримати незаконні гроші через вашу картку.
- Не спішіть додавати в друзі гарненьких дівчат чи чоловіків, бо фото на їх аватарках можуть бути згенереовані Штучним Інтелектом, і фактично за таким акаунтом може бути або людина-хакер або робот-бот-хакер. Один із прикладів я описую в окремій статті. Не здивуюсь, якщо такі акаунти вас автоматично затегують а потім будуть просити “гроші на щось там”.
Посилання
Google Authenticator для iOS/iPhone =>
Google Authenticator для Android =>
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.authenticator2
Один із прикладів фізичного електронного ключа
Мої попередні статті
- про кібербезпеку — part 1 (Бер-2022)
- про кібербезпеку голосових даних (Кві-2022)
- Як убезпечити свій Фейсбук профіль (Лип-2022)
- Як убезпечити свій Instagram (Лис-2022)
- про Pro режим (Facebook, Instagram, Twitter) (Гру-2022)
- Як вести діяльність в соціальних мережах під час війни (Сер-2022)
- Нюанси і поради щодо крос-постингу (Сер-2022)
- Правила інформаційного життя під час війни (Бер-2022),
- Фінансова кібербезпека (Бер-2022)
- про Фейсбук акаунти (uappl) з аватарками штучно-створених обличчь (Гру-2022)
Поради ПриватБанку щодо безпеки
Відео
2023 — Вебінар про #Фейсбук (Реєстрація. Налаштування. Захист.)
2023 — Playlist моїх відео про специфіку Фейсбука.
2019 — Відео про те, як убезпечити свої акаунти в Інтернеті
2019 — Про те як налаштувати електронний ключ YubiKey 5 NFC для Фейсбука
2019 — Playlist моїх відео про специфіку Фейсбука.