про донатертво для ЗСУ

Andrii Lundiak
14 min readJul 15, 2024

--

Підсумки мого досвіду волонтерського донатерства(2022–2024).

Я вважаю себе тільки за активного донатера (донейтера) та активного поширювача інформації про волонтерські збори інших волонтерів. Але деякі волонтери, яким я донатив кажуть, що і мене можна вважати волонтером. Деякі з них прислали мені подяки та інші відзнаки (стаття). Я не претендую на цю назву, але для спрощення хай буде. Ряд речей пов’язаних з волонтерством зачепили мене, а я зачепив їх, дослідив, маю певні висновки і поради для інших. Навряд чи ця стаття комусь пригодиться, і я текстовий блогер (детальніше про мої блоги в нещодавньому пості на Фейсбуці) то моє “внутрішнє я” отримує стан “виконаності” коли я описую щось в тексті, особливо в стилі висновків.

Свого часу я створив список волонтерів (ось тут), людей, яких я знав особисто в соцмережах. Їхня кількість зросла дуже швидко за березень 2022 року. Потім список розширився іншими людьми з інших областей України, яких я провірив сам, або мені підтвердили мої знайомі. Потім я написав статтю на Medium, для того щоб це було публічне джерело інформації для мене, та для поширення інформації далі.

А потім я прийняв для себе рішення, що я хочу мати як мінімум троє волонтерів із кожної доступної області України, щоб таким чином я мав розуміння волонтерських потреб з усіх можливих регіонів. Я створив пост на Фейсбуці з проханням затегати людей, волонтерів, які мої знайомі знали з тих чи інших областей. На мапі України я собі робив позначки, щоб знати з якої області, я вже маю когось або ще не маю.

Я вважаю, що пересічний Українець, повинен мати принаймні по ОДНОМУ волонтеру з кожної області України, щоб по можливості донатити на волонтерські збори коштів, поширювати інформацію про збори щоб таким чином максимально покрити свої мінімальні потуги допомогти всім. Не мені атеїсту розказувати Християнам, що головне в людини-віруючої це БАЖАННЯ ДОПОМОГТИ іншим! Ісус ще той Ідеаліст був. А вже чи однією гривнею чи мільйоном гривень то вже інша тема. #МалихДонатівНеБуває Я вважаю, що під час війни НЕ повинно бути розрізнення “моє село” vs. “ваше село”, “моє місто” vs. “ваше місто”, “наш військовий” vs. “ваш військовий”, “наш збір” vs. “ваш збір”… і так далі… Всі ці дрібниці НЕ ПОВИННІ ГРАТИ РОЛЬ! Я рівнозначно НЕ розумію коли кажуть щось подібне і відмовляються донатити, бо волонтер чи військовий “не з їхнього кола знайомих чи родичів” так само як я НЕ розумію, чому між людьми відбуваються сутички на рівні раси, мови, вірувань, релігій, орієнтації чи політичних світоглядів. Розумію звісно, але не сприймаю факту сутичок, бо вважаю що сутичок не повинно бути!

Я програміст, тому мій кут зору на волонтерство складається з кількох специфічних факторів:

  • Платіжні Інтернет/онлайн системи. Специфіка використання. Базові основи кібербезпеки. Досвід з банками та облігаціями в Монобанку. Перекази з ПриватБанку. Досвід переказу з інших система міжнародних переказів коштів.
  • Соцмережі. Нюанси їх використання. Дослідження ефективності. В якійсь мірі дослідження SMM, для розуміння аудиторії.
  • Слідкування за оновленнями програмного забезпечення як так і платіжних систем переказу грошей так і соцмереж, порівняння якості програм, алгоритмів поширення інформації, в якійсь мірі тестування нових функціональностей. І як наслідок бажання поділитись з цікавими знахідками з людьми.

Міжнародні перекази та кібербезпека

Від березня 2022 і до тепер, станом на грудень 2023 я витратив біля 3.5 млн грн донатів для ЗСУ з особистих коштів. Я донатив різним волонтерам від початку війни, і в певний момент я зрозумів остаточно що гроші НЕ мають цінності — донати які були більш вартісними пару місяців в минулому вже не такі цінні в поточному майбутньому. Курси валют, полеглі воїни, яким вже не треба донатів, та ряд інших нюансів. Детальніше розвиваю думку в окремій статті.

Але варто не боятись фінансових чи Інтернет платіжних систем, але варто розуміти ризики. Існує ряд нюансів кібербезпеки, про які я під час війни описую в окремих статтях на платформі Medium (№1, №2, №3, №4, №5, №6). Порада. Як кажуть — обізнаний = озброєний. Але якщо не чуєтесь сильні в тому то не соромтесь спитатись когось щоб вам допомогли. Люди втрачають кошти в більшості випадків через незнання базових принципів платежів в Інтернеті. Тому ДУЖЕ ВАЖЛИВО розуміти основи !!!

банки в Монобанк

Першу банку я відкривав як збір з нагоди 24 серпня (2 раз аналогічно в 2023-му), і надіюсь не треба детально пояснювати як психологічно впливає факт будь-якого свята на людей, що автоматично приносить успіх для швидкого закриття збору. Станом на липень 2024 року я вже мав 9 банок-зборів.

Соцмережі це прекрасний механізм щодо нагадування про день народження. При нормальних умовах, люди завжди творчо підходять як і до вітань так і до процесу святкування, влаштовуючи різні культурні заходи. Але знову ж таки — ситуація формує реакцію. В 2022–2023 роках особливий тренд — люди святкують день народження по-новому, вони створюють банки збору коштів для ЗСУ, інформують свою аудиторію, що приймають вітання тільки у формі донатів для ЗСУ, і потім переказують зібрані кошти своїм найближчим волонтерам, то ж… Порада — варто використовувати цей механізм, адже він також автоматично приносить успіх волонтеру.

Окремою нагодою відкриття банки може бути розіграш картини як продукту мистецтва, можливо книги чи збірки книг, або монет чи інших важливих чимось речей. І тут особливо людям із сфери культурних заходів чи подій, чи виставок має бути дуже близька ідея аукціону або розіграшу призів за участь. Війна не обійшла суспільство і в цьому моменті, адже майже кожен третій із моїх знайомих волонтерів мали або аукціони або розіграші, чи як в моєму випадку — це була банка для ЗСУ де розігрувався досить дорогий генетичний набір для генеалогічного тесту. Порада. Не зупиняйтесь шукати нові методи залучення людей до допомоги для ЗСУ — людські межі творчості необмежені.

Чи врешті-решт банку можна і варто відкривати для підсилення іншого волонтерського збору — так звані “дружні банки”, що стало можливим в 2023-му році. Адже у різних волонтерів є великі збори, і яка б потужна їхня аудиторія в соцмережах не була, все одно це не всі люди з України. Тому варто долучатись, навіть банками на малі суми, це вже дуже велике підсилення. Я вже мав 3 таких. Загальна порада — варто використовувати різні механізми соцмереж, якщо вони хоча б трохи привернуть увагу користувачів, і найголовніше, кожен користувач (якщо він автор збору) повинен шукати і знайти «специфіку своєї аудиторії» і тоді це максимально збільшить швидкість закриття збору.

Монобанк — котик

В першу чергу це перекази з інших українських банків (ПриватБанк, КредоБанк, ін. хоча деколи перекази з ПриватБанку таки видимі з іменами. Але й також це може бути переказ з іншої Інтернет-банкінг платформи. В окремих випадках це може бути картка в Монобанку юридичної особи.

Тому важливо НАПЕРЕД поінформувати людей, бо якщо це збори де можливо треба буде ім’я та прізвище донатера, то автор збору не буде в змозі знайти їх. Тому ВАРТО в коментарях переказу завжди додати якісь дані — коротке ім’я, чи текст.

Монобанк — Розіграш призів

КРУТО, але проблематично може вийти в процесі розіграшу.

Детальна інструкція розіграшу тут.

Але:

  1. Ну і для мобільних авторів-зборів-користувачів цей метод просто НЕдоступний, бо доступний тільки з браузера на комп’ютері.
  2. НЕ ВСІ донатери хочуть брати участь в розіграші, а сам факт донату вже змушує, і ускладнює роботу автору збору.
  3. НЕ завжди донатери дають доступ до своїх даних, і тоді автор збору під час розіграшу робить запит і через механізми Монобанку контактується донатер, і то він може вирішити вже аж тоді НЕ надавати дані.
  4. А ще деколи поповнення банки можуть бути власні кошти, і тоді можуть виникнути конфузи.

ЧОТИРИ ДНІ очікується надання доступу до даних, а потім що? А якщо автор вже готовий віддавати приз, а особа за 4 дні так і не відповіла?

Висновок:

Якщо брати до уваги можливість — ТАК, є, але процедура трошки ускладнена.

Приватбанк

Увага тільки одна, як завжди дивно чому ПЕРЕКАЗИ деколи є з комісією, деколи ні, а деколи навіть з картки ПриватБанку на картку ПриватБанку все одно комісія є. В Монобанку такого немає.

Приватбанк — конверт

Я на жаль не маю картки в ПриватБанку, а віртуальну мені не вдалось відкрити, тому і конверт я не створював. Але долучався донатами до інших.

Apple Pay

В 2024 році знову СТАЛО МОЖЛИВИМ поповняти Монобанк банки через Apple Pay — я тестував три картки — Монобанк UAH, Польська PLN, Revolut PLN. А в 2023 році це не було певний час можливо.

IBAN перекази

МОЖЛИВО, а особливо від часу коли Монобанк почав показувати IBAN номер банки на короткому описі банки через браузер з комп’ютера.

АЛЕ, НЕ бажано робити переказ в п’ятницю, бо він може затриматись і вже в понеділок рано виконатись остаточно. ТОМУ краще робити IBAN перекази в Пн-Чт.

Роль соцмереж для волонтерських зборів

Соцмережі під час війни відіграють напевно одну з найбільших ролей після війська, грошей та факту життя людей. Скільки б не було людей, які проти використання соцмереж в житті суспільства в XXI ст., життя вже давно розвивається не стереотипно, а реактивно — тобто від потреби ситуації формується відповідна реакція; від специфіки тренду формується той чи інший матеріал. Я це називаю «волонтерський макіавеллізм» — будь-якими методами привернути увагу суспільства до збору коштів для ЗСУ щоб якомога швидше виконати завдання, купити що треба і доставити куди треба в короткі терміни.

Вступні висновки:

  • Варто максимально використовувати різноманітні механізми соцмереж для поширення інформації про волонтерські збори коштів.
  • Варто долучатись до зборів коштів навіть малими донатами (які дійсно можуть бути «на вагу золота» для волонтера автора збору), чи особливо вподобайками та репостами первинних інформаційних постів волонтерів про їхні поточні збори коштів (адже це неймовірно розширює аудиторії людей, які захочуть і зможуть долучитись фінансово).
  • Варто долучатись допомогою волонтерам будь-якими доступними методами. Навіть проста психологічна підтримка «рятує» деяких волонтерів від вигорання.

Порада — треба використовувати максимально публічно доступну інформацію, адже це збільшує довіру до волонтера. Звісно треба перевіряти, треба ризикувати, донатити, пересвідчитись в якості волонтера, і знову що? Повтор. Заробляти гроші, донатити, і так далі.

Одразу ж варто відзначити, що в кожній соцмережі свої “специфічні ознаки поведінки людей”, що потребує від автора збору зрозуміти свою аудиторії, і вміло використовувати її в правильний момент. Одна із порад, це розділяти збори по часу в різних соцмережах (бо наприклад Твіттеряни можуть бути більше активними на вихідні, а люди в Фейсбуці можуть бути активнішими в четвер та п’ятницю, а в Інстаграмі взагалі треба все через розповіді і reels). Або ж розділяти збори на частини — бо аудиторія в Фейсбуці може бути “багатша” ніж в Твіттері чи Інстаграмі, і тому варто наприклад мати “великі” і “малі” збори.

Facebook

Споглядаючи на активність аудиторії в різні дні, в різні місяці, в різні пори року, я майже експериментально приходжу до висновку, що НЕВАЖЛИВО коли в який момент часу доби публікувати інформацію про волонтерський збір. Ну бо дійсно є навіть певні поради самих соцмереж, що для однієї людини її аудиторія більша активна ввечері з 18 до 20 а в когось це може бути аудиторія більш активна ранками.

Тут ось стаття про важливість часу опублікування матеріалів в соцмережах, зокрема Фейсбук.

Але я вважаю, що БІЛЬШ ВАЖЛИВО розуміння того, що Фейсбук пост живе “активним життям” десь біля 3 днів, і тоді і Фейсбук “забуває про ваш пост” і ваші друзі вже не бачать поста (ну наприклад, якщо ті друзі були довший час НЕ за комп’ютером). А тому для мене золоте правило — ЯКОМОГА ЧАСТІШЕ створювати новий матеріал. Якщо я автор збору то бажано кожного дня. Якщо я просто репостаю чиїсь пост, то після трьох днів, я перевіряю автора чи не появився новий пост. Так чи інакше після 4 днів точно видаляю репост, бо він вже нікому толком не дійде.

Крім просто використання Фейсбука та Інстаграму для потреб волонтерства я не забував і про кібербезпеку платформи. Принаймні кілька статей тут на Medium (№1, №2, №3, №4, №5, №6). А ще багато постів на Фейсбуці з нагадуванням людям про базові речі. Та навіть відео у себе на Youtube каналі (№1, №2, №3).

Емпіричним методом встановив, що пересічному користувачу соцмереж, використовуючи навіть трохи РОЗШИРЕНУ аудиторію то швидкість будь-якого волонтерського збору для ЗСУ можна збільшити приблизно в три рази!!! А це означає, що сила репостів та сила вподобайок існує!!! Активність користувачів збільшує охоплення видимості поста іншим користувачам. І можливо це не завжди ознака, що люди задонатять, то це точно ознака збільшення ймовірності, що хтось таки задонатить. Це в певній мірі поняття віри — ви не можете знати, ви не можете перевірити стан рахунку на банці іншого волонтера, але вірите, що ваші навіть мінімальні, навіть смішні зусилля долучаються до чогось масштабного. Поради. Мої експерименти охоплювали в першу чергу Facebook та Instagram і частково X(Twitter). В TikTok аудиторія специфічна як і по віку так і по алгоритмам поширення інформації, тому там не настільки ефективно. Але однозначно варта уваги, бо саме в TikTok є найбільш реактивні методи привернення уваги до будь-чого. Соцмережа LinkedIn дуже вузькопрофільна, але й там багато користувачів публікують інформацію про волонтерські збори. Використати варто але не очікувати «вау-ефекту».

Не зайвим буде додати, що і в соцмережах, факт обличчя, а точніше інтерактивного відеоматеріалу дуже збільшує шанси, що ваш збір як волонтера буде мати успіх. Чи ви жінка, чи чоловік, Фейсбуку чи загалом соцмережам не грає велику різницю, адже сам факт присутності живої особи у відео дуже піднімає рейтинг матеріалу. Тому порада — крім створення банки, та додавання банківських реквізитів, хорошим тоном волонтера-автора збору є також супроводжуючий відеоматеріал. Але тут треба бути уважним — якщо ви переслідуєте саме успіх збору а не відстоюєте свою політичну точку зору тоді краще утриматись від чутливих слів у відео та навіть слів «р*сія» чи «р*сійський», адже завжди є ймовірність, що соцмережа може заблокувати матеріал. Щодо чутливого тексту в соцмережах я проводив окремий експеримент (статті №1, №2, №3), там багато детальних порад як провадити діяльність в соцмережах, щоб вас не заблокували. Ну і звісно ж треба уникати чутливого фото чи відео матеріалу. В умовах, які має тепер Україна в соцмережах найкращою зброєю є виважене слово, залізний аргумент, беззаперечні факти, лаконічність та впевненість. Будь-який психолог вам підтвердить, що людина з сильним духом, людина впевнена в собі може не тільки «перевернути гори», а й виграти війну.

Facebook — про акцію #ЗСУкойн

Якщо дуже усереднити результати моєї акції #ЗСУкойн по 5 соцмережах то активність людей при курсі 1 $ за вподобайку + 1$ за репост складала біля 50–55$. Тобто теоретична швидкість будь-якого мого волонтерського збору при максимальних оборотах станом на 3/11 МОГЛА Б БУТИ біля 50–55$ до банки на день. Це десь біля 2000 грн на день. Але якщо не усереднювати, то звісно найбільше було активності на початку акції, коли я підтримував пост коментарями, а пізніше створив відео, та залучив boost постів на Інстаграмі.

Така швидкість більша звісно ніж усереднена швидкість мого реального попереднього збору біля 700 грн на день і це було в більшості тільки моя аудиторія (і трохи репостів).

Це я до того, що якщо використовувати РОЗШИРЕНУ аудиторію то швидкість БУДЬ-ЯКОГО збору можна збільшити приблизно в ТРИ РАЗИ !!!

А це означає що СИЛА РЕПОСТІВ та ВПОДОБАЙОК ІСНУЄ!!!

Тільки проблема в тому, що матеріал не доходить ні по часу ні по геолокації до всіх людей. Для прикладу в мене біля 1000 друзів та майже 600 підписників, а активних із них ну може 200 ну максимум. А тому механізм РЕПОСТІВ для волонтерських зборів просто НЕОБХІДНИЙ як вода спраглому.

Простий відео матеріал із постом НАБИРАЄ більше переглядів в Фейсбуці ніж матеріал REELs, що фактично є або може бути тим самим відео. Reels в Інстаграмі та відео в ТікТоці набирають більше переглядів, хоча й не ясно чи це ефективно. Трошки детальніше в мене в пості на Фейсбуці.

Дивним чином, але зміна аватарки на Фейсбуці привертає увагу більше людей, ніж публікація поста чи навіть відео. Справа в тому, що ПОТЕНЦІЙНО алгоритм Фейсбука більш активніше “підсуває” такі зміни підписникам та друзям автора. А якщо так, то можна використати це для поширення інформації про збір (додавши в опис текст чи посилання на збір). Я сам був здивований, коли мою фотку люди почали поширювати :) Я тоді побачив таких людей, ЯКІ НІКОЛИ або дуже давно мені щось писали — тобто на фотку вони реагують.

Instagram

Правила для Інстаграму принаймні для мене дуже подібні. Репост чиїхось постів в мої розповіді й так не висять довше двох днів. А якщо я автор збору то принаймні раз на день новий пост і нова розповідь про перебіг збору.

Post Boost via Instagram ad

Для акції #ЗСУкойн я спробував перший раз заплатити Інстаграму певну суму за “просування” мого поста, LIKE-и з якого я конвертував в долари. Мені в першу чергу було цікаво чи дійсно налетять багато людей і почнуть лайкати. Звісно прилетіли. Основну ціль в налаштуваннях реклами я виставив найближчу — “кількість відвідування профілю”. І звісно я не переслідував саме цей показник, а той факт що хтось зайшов, прочитав пост і лайкнув або зробив репост. Із 82 “відвідувань мого профілю” тільки біля 50 НОВИХ, МЕНІ НЕВІДОМИХ людей лайкнули пост. І чомусь троє людей вирішили “зберегти” мій пост. В акції ЧІТКО було зазначено, що грають роль тільки LIKE-и та repost-и.

TikTok

В ТікТоці я деколи перестворюю пости в різний час, і деколи буває що абсолютний нуль переглядів а деколи 200+, 300+ а ось збір на дрони перегляди дійшли до 926. Пост попереднього дня теж вранішний набрав біля 945 переглядів — я його видалив і вже сьогоднішній знову набрав шалених переглядів.

Фактично я не знаю чи хтось з ТікТока скопіював лінк на банку чи номер картки і чи задонатили мені, хоча кілька невідомих людей в банці в мене кожного дня є.

АЛЕ повертаючись до активності, виглядає що в ТікТоці люди сидять більше ранками, в той час як Фейсбук Pro режим вказує мені що моя аудиторія більш активна з 6 години вечора і десь до 8 години вечора. Я публікую пости по-різному і Фейсбук в першу чергу реагує не так на час публікації в той факт що пост свіжий. І я вже 200% переконався що суто текстові пости набирають більше охоплення бо вони БІЛЬШ БЕЗПЕЧНІ — тобто немає фото з ризиком контексту і не треба заставляти ШІ аналізувати фото на чутливий контент; тобто немає ризику клік-бейту бо нема посилання тоді немає ризику ні на фішинг ні на віруси ні на перенаправлення.

Тому якщо для волонтерів, то ДІЙСНО КРАЩЕ ОПУБЛІКУВАТИ ПОСТ про збір коштів для ЗСУ СУТО ТЕКСТОВИЙ, а посилання на банку (чи інші сайти з реквізитами) чи будь які чутливі фото чи відео матеріали написати в коментарі під постом. Коментарі це інша сутність, і вона по пріоритету менша — провіряється звісно так само, але РИЗИК ВАШ менший буде коли вам Фейсбук заблокує ТІЛЬКИ коментар, а пост і НАДАЛІ буде видимий ваші аудиторії.

--

--

Andrii Lundiak
Andrii Lundiak

Written by Andrii Lundiak

WebDev (JavaScript/TypeScript, CSS/HTML, React, Angular, NodeJS). Hobbies: Blogging, Genealogy/Genetics, Languages, #EDM.

No responses yet